Ve Finsku vyrostl futuristický dům na stromě. KOJA posouvá laťku na vyšší úroveň

Zatímco většina ostatních automobilek musela při přechodu na trh elektromobilů bojovat s již existujícími představami o identitě své značky, relativní nováček Polestar s tím problém neměl. Švédský podnik se stal samostatnou značkou v roce 2017 a od samotného počátku nevyrábí nic jiného než elektromobily. Výrobce tak definovaly spíše futuristické představy o automobilech než nějaká vazba na historii plnou spalovacích motorů. Nyní se však pouští do úplně jiné, i když zároveň vzdáleně související oblasti. Snili jste někdy o dokonalém domku na stromě?

Domek na stromě nemá s vozidlem příliš společného a jeho přítomnost v lese by navíc mohla vyloučit jakoukoliv potřebu potřebu dopravy. Tak či tak představuje další udržitelný způsob, jak blíže poznat matičku Zemi. Nejnovější výtvor společnosti Polestar, nazvaný KOJA, získal čestné uznání finského designéra Kristiana Talvitie v soutěži Polestar Design Competition 2021. Nyní společnost přivedla virtuální model k životu ve finské vesnici Fiskars, protože se chce zúčastnit své soutěže pro rok 2022, která odstartovala v červenci. Jako vůbec první přihlášený model do soutěže Polestar Design Contest bude KOJA přístupná veřejnosti až do září v rámci výstavy „Dům od architekta“.

Aby se KOJA stala skutečností, postavenou v plném měřítku a obyvatelnou, rozhodl se Talvitie spolupracovat s týmem designérů společnosti Polestar ve Švédsku a finskou designérskou agenturou Ultra. Schody na zadní straně vedou ke dveřím, kterými se dostanete do domu na stromě. Ten se může pochlubit útulným interiérem a panoramatickým výhledem na okolní stromy, stejně jako velkorysým průhledem skrz průhlednou střechu.

Kromě toho, že je KOJA malým architektonickým zázrakem, byla také vyrobena z udržitelných a odolných materiálů. Prim hrají je dřevo a vlna z místních zdrojů.

„Dům od architekta“ je jedním ze tří výstav letošního festivalu umění a designu Fiskars Village Art & Design Biennale a představuje celkem sedm různých minidomků. Dalších šest si je možné pronajmout prostřednictvím služby Airbnb.

Foto: Polestar | Kristian Talvitie