Jak zvýšit šanci na přežití v případě letecké nehody či vykolejení vlaku?

Ačkoliv jsou letecké nehody a vykolejení vlaků populárním novinářským tématem, pravděpodobnost smrti v letadle či vlaku je velmi malá. Přesto není od věci snížit riziko určitými opatřeními. Chcete-li zvýšit své šance na přežití, držte se následujících tipů.

Před cestou

Oblečení

Tady není nic moc co řešit. Ideální jsou komfortní kalhoty, triko s dlouhým rukávem a uzavřené boty – to vás ochrání před kovem a sklem. Dámy prominou, ale vysoké podpatky opravdu žádoucí nejsou. Naopak jsou vhodné přírodní materiály, protože jsou méně hořlavé než umělá vlákna.

Výběr místa k sezení

Vlak

Místo v uličce – podle statistik jsou nehody „bokem“ mnohem častější než čelní nárazy. Budete-li sedět v uličce, tedy dále od místa kolize, zvýšíte šanci na přežití.

Mezi prostředním a posledním vagonem – další statistiky jasně říkají, že šance na vykolejení je 9× vyšší oproti čelnímu či zadnímu nárazu. Podle některých studií nejprve vykolejí první vagon, jiné zase odrazují od prostředních vagonů. Ponaučení zní – nesedejte si do prvního, posledního ani prostředního vagonu.

Tip: Nechoďte do kavárenského vagonu. Dojde-li k náhlé nehodě, ze stolů se stanou nebezpečné zbraně.

Letadlo

Místo v uličce – kromě toho, že je šance na přežití vyšší než na sedátku u okna (64 % oproti 58 %), budete mít lepší přístup k záchodům.

Blízko východu – čím blíže se posadíte k východu, tím rychleji se dostanete ven v případě krizové situace.

Co dál?

Létejte s většími letadly. Protože větší letadla při nehodě lépe pohlcují energii, což znamená, že budete vystaveni menší smrtící síle.

Buďte pozorní a připravení. Bedlivě poslouchejte instruktáž posádky. Dozvíte se, kde najdete záchrannou vestu, východ a jak používat kyslíkovou masku. Jednotlivé typy letadel se mohou lišit, a proto byste měli instruktáži věnovat pozornost při každém letu.

Připravte si plán úniku. Rozhlédněte se kolem sebe a představte si nejkratší cestu k únikovému východu.

Buďte v pohotovosti, když letadlo vzlétá a přistává. V těchto momentech dojde k většině leteckých nehod. Když budete spát, minimalizujete možnost rychlé reakce a tedy i šanci na přežití.

Během kolize

Poslouchejte pokyny posádky.

Utáhněte si pás. Udržujte si ho níže, přes vaše boky spíše než na břichu, protože boky jsou schopny snést větší zatížení. Čím víc pás uvolníte, tím horší bude důsledek srážky.

Zaujměte správnou pozici. Nohy dejte k sobě, a hlavu se snažte dá co nejvíce do klína. Přes hlavu si dejte ruce – silnější ruku přes tu slabší.

Zorientujte se. Během nehody bude zmatek, rozhlédněte se kolem a snažte se vyhodnotit situaci.

Jednejte rychle. Pasažéři mají zhruba 90 sekund na to, aby se po srážce dostali z letadla/vlaku před tím, než bude dané prostředí ještě nebezpečnější.

Zapomeňte na zavazadla. Není nic důležitějšího než váš život.

Chraňte se před kouřem. Zakryjte si nos a pusu, pohybujte se ve dřepu.

Dostaňte se z místa nehody. Pokud začalo hořet, měli byste se přesunout dostatečně daleko a skrýt se za něčím, co vás ochrání v případě výbuchu.

Čekejte na pomoc a zkontrolujte svá zranění. Je-li to ve vašich silách a možnostech, proveďte základní ošetření.