Bowlus Volterra je první plně elektrický karavan

Z nedávné celosvětové pandemie paradoxně profitovaly firmy se specializací na kempování a glamping. Prodej obytných vozů prudce vzrostl a peer-to-peer půjčovny, jako jsou Outdoorsy a RVezy, zaznamenaly obrovský vzestup, který stále nepolevuje. A protože spousta lidí nyní pracuje z domova, mnozí přesunuli své kanceláře do luxusních obytných vozidel, v nichž mohou v klidu plnit své každodenní úkoly. Láká snad taková představa i vás?

Společnost Bowlus, která nedávno aktualizovala svou řadu přívěsů v designu evokujícím vzhled vzducholodě, nejeví žádné známky vyčerpání kreativního ducha – inovacemi naopak hýří o sto šest. Kalifornská firma právě přidala do své kolekce model Volterra, který označuje za vůbec první plně elektrický obytný vůz. Navzdory tomu, že je tažen za vozidlem, toto tvrzení jednoduše znamená, že jsou všechny jeho funkce poháněny bateriemi, tedy nikoliv plynem, a to pomocí 17kWh lithium-železo-fosfátové baterie. Tento technologicky vyspělý kousek má o 100 % vyšší kapacitu než model Terra Firma. Zatímco aplikace této technologie v praxi mohou udělat zázraky pro snížení naší uhlíkové stopy, umožní také spolehlivější a udržitelnější – a tišší – off-the-grid cestování.

Kromě indukčního vařiče a tichého hydraulického vytápění, které dává sbohem tradičnímu propanu, stojí za pozornost technologie AeroSolar – umožňuje totiž nabíjet během jízdy a kempování, takže s sebou nemusíte vozit hlučný generátor.

Volterra je také prvním přívěsem s vysokorychlostním satelitním internetem, který využívá technologii Starlink, takže můžete pracovat na dálku kdekoli, kde vás jen napadne. V obytném voze se vyspí až čtyři osoby a jeho součástí je také prostorná koupelna se sprchou v hotelovém stylu.

Plně elektrický přívěs startuje na částce 310 tis. USD (cca 7,3 mil. Kč) a zájemci si ho můžou vyšperkovat o spoustu příslušenství na míru potřebám a vkusu.

Foto: Bowlus