Lucid Air Sapphire: Luxusní elektrický sedan, který má pod kapotou 1200 koní

Kalifornský výrobce elektromobilů představil prototyp modelu Lucid Air již v roce 2016, ale nakonec tento ultravýkonný sedan uvedl na trh až v roce 2021. Plně elektrický Air se pyšnil šíleným výkonem 1 111 koní a dojezdem více než 500 km na jedno nabití. Od té doby byl vůz vlajkovou lodí (a jediným) modelem značky. Tedy až do loňského představení SUV Gravity, jehož výroba začne v roce 2023. Ukázalo se, že Lucid, který vždy posouvá hranice moderního segmentu vozidel poháněných bateriemi, má pro letošní Monterey Car Week naplánováno něco neuvěřitelně působivého.

Vylepšením výkonu modelu Air Lucid debutoval s modelem Air Sapphire a spolu s ním i s novou podznačkou Sapphire. Společnost vůz označuje jako „první luxusní elektrický supersportovní sedan na světě“. S maximální rychlostí přesahující 200 mp/h (tj. cca 322 km/h!) je také dost možná nejrychlejší. Ačkoli zatím nejsou k dispozici konečné údaje o výkonu, již nyní víme, že přesáhne hranici 1 200 koní. Stejně tak Lucid uvádí sprint z 0 na 60 mp/h pod 2 sekundy, čas z 0 na 100 pod 4 sekundy a čas na čtvrt míle pod 9 sekund.

Nabízí se sice otázka, jestli vůbec řidič tohoto pětimístného vozu najde další čtyři lidi ochotné nechat se svézt rychlostí dalece přesahující magickou třístovku, ale lze s jistotou říci, že ve elektroautě by byla zábava, i kdyby se vůbec nepohyboval. Pod aerodynamickými křivkami vnějšího pláště se skrývají kožená sportovní sedadla s osmnáctisměrovým elektrickým ovládáním, speciální tematické prvky Sapphire a prosklená střecha se stříškou.

A teď to hlavní. Kdy bude elektrický super sedan k mání – a za kolik? Lucid Air Sapphire se dočká omezené výrobní série s cenovkou 249 000 dolarů (tj. cca 6,1 mil. Kč). Vozy by měly být dorazit ke šťastným majitelům někdy v roce 2023. Pokud máte zájem, nezapomeňte, že se rezervace otevírají 23. srpna v 9:00.

Foto: Lucid