Pagani představuje nové hyperauto. Elegantní Utopii potáhne 825 koní

Při příležitosti oslav 30. výročí svého založení představila společnost Pagani svůj nejnovější hyperautomobil. Jedná se o nástupce modelu Huarya s příznačným názvem Utopia.
Toto dechberoucí kupé je výsledkem více než 4 000 výkresů a vítěz z dvojice modelů ve skutečném měřítku. Bezbřehého inovačního duch značky, který se v tomto modelu projevil naplno, poprvé odstartoval před více než šesti lety.

Z hlediska designu se může pochlubit karoserií složenou z uhlíkového monokoku, která je zvýrazněna novými kompozitními materiály, jako je Carbo-Titanium a Carbo-Triax, jež připravují půdu pro zvýšení pevnosti a lehkosti. Každý pečlivý detail implementovaný do karoserie modelu Utopia navíc vypovídá o jeho kvalitě.

Když se přesuneme do interiéru, je zjevné, že se u Pagani zbavili potřeby masivních obrazovek, aby navodili pocit nadčasovosti. Přepracován byl také volant a pedály, které jsou zpracovány z hliníku a kovu.

Pod kapotou Pagani Utopia najdete šestilitrový dvanáctiválcový turbodiesel od Mercedes-AMG – vyrobený soeciální pro Pagani. Chlubí se výkonem 852 koní a točivým momentem 1099 N.m, a to vše při splnění emisních předpisů ve všech státech. Kromě toho Pagani spolupracovalo se společností Xtrac na vytvoření „nejrychleji řadící převodovky se šikmými převody“.

Zajímavostí je, že přední část hyperauta stojí na dvojici 21″ kol, zatímco vzadu najdete 22″ kola. Specifické řešení značce umožnilo dosáhnout nové úrovně tvůrčí svobody v procesu navrhování, jejímž výsledkem je jedinečná silueta, která je rozeznatelná na bocích.
Jak praví motto značky: „Horacio Pagani je umělec a vůz je jeho preferovaným způsobem vyjádření.“ Při pohledu na hyperauto Utopia není prostor k pochybnostem. Je nadmíru jasné, že se stane nejvýznamnějším modelem značky a vyhledávaným uměleckým kouskem. Nikoho zřejmě nepřekvapí, že se všech 99 exemplářů již beznadějně vyprodalo (každý za přibližně 2,17 mil. USD, tzn. cca 51,4 mil. Kč).

Zdroj: https://www.pagani.com/pagani-utopia/

Foto: Pagani