Lotus slaví 50. výročí vítězství Fittipaldiho speciální verzí hyperauta Evija

Psal se rok 1972, když vyhrál Emerson Fittipaldi s týmem Lotus mistrovství světa jezdců a stal se ve věku pouhých 25 let historicky nejmladším mistrem světa F1 – tento rekord si navíc udržel velmi dlouho – více než tři desetiletí. Dnes Lotus slaví 50. výročí tohoto úspěchu speciální edicí svého hyperautomobilu Evija.

Produkce úžasného nový vůz Lotus, který má ručně malovaný černo-zlatý kabát – samozřejmě inspirovaný Lotusem Type 72, s nímž před lety jezdil Fittipaldi, je omezena na pouhých osm exemplářů. Případní zájemci však mají smůlu, všechny vozy již byly zakoupeny.

Vůz je vybaven několika dalšími speciálními prvky, jako jsou podobozna Fittipaldiho vozu F1 vyleptaná do střechy, otočný volič vyrobený z recyklovaných hliníkových zbytků ze starých vozů Type 72 či prošitá verze Fittipaldiho podpisu na palubní desce.

Samotný vůz pohání stejná pohonná jednotka jako „standardní“ Eviju. Ta je shodou okolností snad nejpůsobivějším hyperautem na světě. Elektromotor disponuje výkonem cca 2 011 koní a dokáže zrychlit z 0 na 100 za méně než 3 sekundy, přičemž maximálka činí 349 km/h.

Pokud se vám Lotus Evija nezdá dostatečně vzácný, zkuste se na tuto Fittipaldiho edici dívat jako na bílého jednorožce – respektive jako na černozlatého buvola. Ať tak či onak, pokud někdy uvidíte jeden z nich naživo, raději si něco přejte.

Zdroj: https://media.lotuscars.com/en/news-articles/history-with-a-future-the-lotus-evija-fittipaldi.html

Foto: Lotus