Nová single pot still whiskey Teelinng zraje v sudech z dubu Chinquapin

Irská whisky se může chlubit jednou z nejzajímavějších historií ze všech alkoholických nápojů na světě. Ovšem zatímco v 19. století byla příslovečně královským nápojem, v polovině 20. století téměř vymizela z alkoholové scény. Irsko, kterému se vynález této pálenky připisuje (kolem roku 1400), dominovalo po dlouhá staletí se svou single pot still whiskey, jež kombinovala sladový i nesladový ječmen. Převaha míchaných whisky na počtáku 19. století však tento starobylý styl téměř ukončila. V posledních letech se opět opatrně vrací na výsluní.

V čele tohoto trendu stojí společnost Teeling, která poprvé otevřela své brány v roce 2015 a stala se tak první palírnou v Dublinu podlouhých 125 letech. Její nabídka, která již zahrnuje všechny tři tradiční nemíchané styly, se rozrůstá o novou limitovanou sérii. Wonders of Wood je single pot still whiskey, která ctí a představuje různé druhy dřeva z celého světa. První z této řady obsahuje třikrát destilovanou irskou whiskey, která plně vyzrála v sudech z amerického bílého dubu Chinkapin.

Zatímco při zrání bourbonu se tradičně používá dub Q. Alba, dub Chinkapin – pocházející ze střední a východní části Severní Ameriky – se v posledních letech stal poměrně oblíbeným pro své jedinečné vlastnosti a podobnost s kaštanovým dubem. Při výrobě irské whiskey dodává toto dřevo perníkové koření a nasládlou vůni banánového chleba, jež jsou v rámci běžné produkce neobvyklé. Dalšími tóny v inaugurační whisky Wonders of Wood jsou karamel, máslový bonbón a smetanová soda, které ustupují tmavé čokoládě v závěru s nádechem černého pepře.

Ruku v ruce s výrobou whiskey dle staronové receptury bude Teeling spolupracovat s organizací Tree Council of Ireland na obnově lesů ve své zemi. Whiskey Wonders of Wood Chinkapin Oak Pot Still značky Teeling je již nyní k dostání v předprodeji u vybraných prodejců za cenu kolem 119 USD (cca 2 950 Kč). Očekává se, že dodávky budou zahájeny v září.

Foto: Teeling