V příštím filmu Christophera Nolana Oppenheimer hrají všechna známá hollywoodská jména

Cillian Murphy, Emily Blunt a Robert Downey Jr. vedou hvězdné obsazení prvního životopisného filmu Christophera Nolana, který se zaměřuje na „otce atomové bomby“.

Tenet, ohromující poslední film britského autora Christophera Nolana, se objevil na plátnech kin v době vrcholící krize COVID – a jako takový byl tak trochu kasovní trhák. To však nezabránilo studiu Universal, aby na Nolanův další film Oppenheimer vyložilo na stůl žetony v hodnotě 100 milionů dolarů, ani to neodradilo nikoho z byznysu, aby se k němu přidal.

Nové podrobnosti jsou oznamovány téměř každý týden, a tak vám přinášíme vše, co zatím víme o nejžhavěji očekávaném projektu velkofilmu roku 2023.

Kdo hraje ve filmu Oppenheimer?

Další film režiséra Počátku, životopisný snímek o „otci atomové bomby“, se může pochlubit řadou prvotřídních herců. Ačkoli oba projekty nemohou být rozdílnější, je vhodnější položit si podobnou otázku jako u filmu Knives Out 2: kdo nehraje v Oppenheimerovi?

Jako první byl ohlášen Peaky Blinder Cillian Murphy, který si zahraje titulního jaderného vědce – nečekejte však, že by sestrojil vlastní atomovou bombu. V nedávném rozhovoru před závěrečnou sérií brumieovské kriminální ságy řekl 45letý Ir deníku The Guardian, že se vyhnul jakémukoli praktickému výzkumu mechaniky výroby atomové bomby a místo toho se zaměřil na samotného vynálezce.

Například „strašně moc četl“: „Zajímá mě člověk a to, co [vynález atomové bomby] udělá s člověkem. Ta mechanika… Nemám intelektuální schopnosti na to, abych jim porozuměl, ale tyhle rozporuplné postavy jsou fascinující“. Hele, alespoň je upřímný.

Robert Downey Jr. se podle Variety objeví v roli Lewise Strausse, „zakládajícího komisaře americké Komise pro atomovou energii“, a Matt Damon je podepsán pod rolí ředitele projektu Manhattan, generála Leslieho Grovese Jr. Emily Blunt by si měla zahrát Kitty, Oppenheimerovu manželku.

Od té doby následovala řada dalších přírůstků: Florence Pugh, Rami Malek, Josh Hartnett, Matthew Modine, Jack Quaid, Dylan Arnold, Olli Maaskivi, Benny Safdie, Alden Ehrenreich, David Krumholtz, Michael Angarano a Nolanův oblíbenec Kenneth Branagh.

O čem je Oppenheimer?

Konkrétní informace jsou zatím utajovány, jak lze u velkorozpočtových studiových filmů očekávat. Víme však, že se jedná o životopisný film o J. Robertu Oppenheimerovi, americkém vynálezci atomové bomby, jehož scénář je adaptací knihy American Prometheus, oceněné Pultizerovou cenou: Roberta Oppenheimera.

Pro Nolana, známého spíše svými časosběrnými sci-fi thrillery a psychodramaty, je to neotřelý počin. Nečekejte však typický hollywoodský životopisný film: Universal za Nolanovu vizi zaplatil sto milionů dolarů (řekněte to hlasem Dr. Evila), což je v tomto žánru prakticky nevídaná částka.

Kdo byl onen Oppenheimer?

Po výbuchu první atomové bomby v Novém Mexiku 16. července 1945 Oppenheimer poznamenal, že mu to připomnělo slova z Bhagavadgíty: „Nyní jsem se stal Smrtí, ničitelem světů.“

Oppenheimer hrál rozhodující roli při americkém vynálezu atomové bomby, když vedl laboratoř v Los Alamos, tým vědců na vrcholu projektu Manhattan – programu, který uprostřed druhé světové války vedl k vytvoření prvních jaderných zbraní. V srpnu 1945 byla na Hirošimu svržena patnáctikilotunová bomba s kódovým označením „Little Boy“ a krátce nato jednadvacetikilotunová „Fat Man“ na Nagasaki, čímž byl konflikt v Tichomoří zničujícím způsobem ukončen.

Později protestoval proti vývoji vodíkové bomby, což vedlo k intenzivnímu McCarthyho dohledu během druhého období rudého strachu. Oppenheimer byl následně po většinu padesátých a počátek šedesátých let ponechán stranou, dokud mu prezident John F. Kennedy nenabídl Cenu Enrica Fermiho jako symbolické gesto politické rehabilitace, což pobouřilo mnoho republikánských představitelů v Kongresu.

Jako plodný kuřák zemřel o několik let později na rakovinu krku.

Existuje upoutávka na Oppenheimera?

Ne – zatím máme k dispozici jen tento náladový černobílý záběr Murphyho v titulní roli.

Kdy bude Oppenheimer vydán?

Oppenheimer bude vydán 23. července 2023. Natáčení v únoru v Novém Mexiku.