7 rizik koupě ojetého vozu

Důvodů, proč si koupit ojetý vůz, může být mnoho, nejčastějších z nich je, že jsou cenově dostupnější. Rostoucí trh s ojetými vozy nabízí větší a luxusnější vozidla o poznání levněji. Při rozhodování o koupi ojetého vozu je však třeba zvážit více věcí. Níže najdete několik nebezpečí, která by neměla být ignorována.

1. Historie vozidla

Pokud se chystáte koupit ojetý vůz od soukromé osoby, postupujte raději s náležitou opatrností, protože vůz může být kradený. Podvodníci mohou změnit číslo motoru a prodat jej na trhu s ojetými vozy s falešnými technickými průkazy nebo pojistnými smlouvami. Raději vozidlo prověřte službou jako je např. CEBIA, abyste zjistili, zda nebylo odcizeno.

Pokud se chystáte koupit ojetý vůz od certifikovaného prodejce, je třeba si být zcela jistý jeho pověstí. Jako zdroj poctivých recenzí nebo údajů můžete využít řadu webových stránek s recenzemi autobazarů. Většina spotřebitelských recenzí může pomoci získat jasná fakta odhalující náhled na výhody a úskalí.

2. Záruční doba

Ojeté vozy nemusí mít záruku, takže můžete přijít o ochranu proti mechanickým a elektrickým závadám. Samozřejmě jim může zbývat nějaká tovární záruka. Někdy prodejci poskytují prodlouženou záruku s omezenými podmínkami. Chcete-li mít klid, měli byste se informovat o zbývající záruce v servisním středisku.

Další riziko spojené s pořízením ojetého vozidla spočívá v tom, že nevíte nic o jeho minulé historii. Pokud bylo účastníkem vážné dopravní nehody nebo s ním bylo špatně zacházeno a poté bylo opraveno za účelem prodeje, mohou se později vyskytnout velké problémy s jeho provozem. Bude užitečné prozkoumat existující pojistné události a servisní záznamy.

3. Úroveň spolehlivosti

Čím více kilometrů má vozidlo najeto, tím méně spolehlivé může být. Nové vozy jsou navíc ve srovnání se starými často vybaveny moderními technologiemi, které zajišťují bezpečnou jízdu. Je velmi důležité nechat ojetý vůz před koupí důkladně zkontrolovat kvalifikovaným mechanikem.

Hodnocení spolehlivosti můžete také hledat v příslušných internetových recenzích. Nadšenci do automobilů si zvykli diskutovat o různých tématech v rámci internetových diskusí.

4. Vysoké ceny

Úrokové sazby úvěrů na ojeté vozy jsou vždy vyšší než sazby u nových vozidel, a to z několika důvodů. Prvním z nich je amortizace. Není jasný stav vozu, stav motoru, údržbové činnosti atd.

Dále je s financováním ojetého vozu spojeno větší riziko. Věřitelé považují ojeté vozy za rizikové. Zohledňují typ a stáří vozidla. Většina bank nefinancuje ojeté vozy starší deseti let. Hodnota ojetých vozů je navíc méně předvídatelná.

5. Nákladná údržba

Ojeté vozy zpravidla vyžadují další údržbu a opravy, protože stárnou. Tyto dodatečné náklady je třeba vzít v úvahu při rozhodování o koupi ojetého vozidla.

Někteří prodejci nabízejí speciální certifikované programy pro ojetá vozidla s nízkým počtem najetých kilometrů. Ty rozšiřují záruční krytí a mohou zahrnovat bezplatnou silniční asistenci. Vozidla s certifikátem stojí ve srovnání se standardními ojetými vozidly o něco více, ale mohou vás ochránit před velkými účty za opravy v budoucnu.

6. Cena paliva

Spotřeba paliva se zvyšuje s počtem ujetých kilometrů. S ohledem na pravidelné výkyvy na trhu s pohonnými hmotami mohou výdaje za pohonné hmoty tvořit podstatnou část rodinného rozpočtu. Při výběru ojetého vozidla byste měli věnovat pozornost vozidlům s nízkou spotřebou paliva.

Alternativně se můžete pokusit o modernizaci motoru nebo zvolit novější systémy řízení pohonného ústrojí určené pro vývoj technologií motoru.

7. Rychlé znehodnocení

Není žádným tajemstvím, že vaše auto ztratí 10 % své hodnoty, jakmile s ním vyjedete z prodejny. Po 5 letech se jeho hodnota sníží na polovinu. Úspora je však diskutabilní, protože vše budete muset udržovat a opravovat sami. Míru znehodnocení svého vozu se můžete pokusit snížit tím, že budete udržovat nízký počet najetých kilometrů, důsledně dodržovat plán údržby a jezdit šetrně.

Shrutí

Lidé se při koupi ojetého vozu příliš často zaměřují výhradně na nižší cenu. Existuje však několik zásadních faktorů, které mohou ovlivnit rozhodnutí o výběru nového nebo ojetého vozu. Teprve po zjištění celkových nákladů na vlastnictví ojetého vozidla v průběhu času se můžete rozhodnout, zda se vám to vyplatí.