Hyundai Ioniq 5, Kia EV6 jsou dalšími oběťmi hackerského útoku přes herní konzoli Game Boy

Hyundai Ioniq 5 a Kia EV6 se staly cílem hackerských útoků prováděných pomocí zařízení, které vypadá jako Game Boy od Nintenda. Tento neuvěřitelný případ ukazuje, jak daleko jsou zloději ochotni zajít, aby se zmocnili těchto moderních elektromobilů.

Hyundai a Kia jsou už delší dobu terčem krádeží, ale tentokrát se jedná o sofistikovanější metodu. Zatímco v letech 2022 a 2023 zloději, známí jako Kia Boys, používali k otočení zapalování obyčejné USB nabíječky, nyní se zaměřují na elektromobily Hyundai, které jsou mnohem vyspělejší.

Co se týče samotného zařízení, které je používáno k těmto krádežím, jedná se o emulátor zabalený do skořápky, která vypadá jako starý dobrý Game Boy. Tento emulátor je ve skutečnosti pokročilý kus hardwaru pro rádiový přenos, který byl vyvinut v Evropě. Přestože existuje už několik let, nyní se zaměřuje na elektromobily Hyundai Motor Group jako první konkrétní elektrické modely.

Fungování tohoto zařízení je fascinující, ačkoliv i děsivé. Když zloděj přistoupí k vozu a dotkne se kliky dveří, zařízení aktivuje protokol handshake mezi vozem a tím, co by mělo být majitelovou klíčenkou. Emulátor pak začne komunikovat s autem a pomocí specifického algoritmu vypočítá správný kód, čímž oklame auto, aby si myslelo, že se jedná o legitimní klíč. Tento proces trvá jen několik sekund. Pokud to trvá déle, může zloděj klidně vložit zařízení do kapsy a čekat, až zavibruje, což znamená, že kód byl nalezen a uložen k použití.

Majitelé Hyundai Ioniq 5 a Kia EV6 se probouzeli do nočních můr, kdy jejich vozy byly odemčeny a následně odcizeny bez jakéhokoli varování. Nejenže zloději dokázali odemknout vozidla, ale mohli také odstranit moduly pro připojení, čímž znefunkčnili GPS a sledování vozu v aplikaci.

Podle prodejců těchto zařízení lze nejen Hyundai Ioniq 5 a Kia EV6, ale také Genesis GV60 ukrást během několika sekund. Dalšími postiženými modely jsou Kia Niro, Forte a K5. Některé další modely vyžadují generování jedinečného kódu PIN pomocí VIN kódu vozu, který je viditelný z exteriéru vozidla.

Bohužel, Hyundai a Kia nejsou jedinými značkami, které čelí tomuto problému. Stejní prodejci nabízejí podobná zařízení pro vozy značek Infiniti, Lexus, Mercedes-Benz, Mitsubishi, Nissan, Subaru a Toyota. Některá z těchto zařízení jsou ukryta ve falešných reproduktorech JBL nebo vypadají jako klíčenky či telefony se systémem Android.

Tento příklad krádeží ukazuje, jak zranitelná mohou být moderní vozidla před high-tech zloději. S dostatkem peněz a správným vybavením může zloděj odjet s vaším vozem během několika sekund. Cena těchto zařízení se pohybuje mezi 16 000 a 30 000 dolary, což je sice zlomek ceny nového Hyundai Ioniq 5 N nebo Kia EV6 GT, ale stále to představuje jedinou překážku mezi zloději a jejich cíli.

Pro majitele těchto vozů je tato situace nesmírně frustrující. Bez ohledu na to, jaké bezpečnostní opatření byla přijata, zloději s moderní technologií nacházejí stále nové způsoby, jak se zmocnit jejich vozidel. A pro místní orgány činné v trestním řízení je tento typ útoků novou a náročnou výzvou, se kterou musí bojovat.

V současné době se zdá, že jediným skutečným řešením je vyvinout nové bezpečnostní technologie, které by dokázaly těmto typům útoků odolat. Hyundai a Kia, stejně jako další výrobci automobilů, budou muset neustále inovovat a přizpůsobovat své systémy, aby zajistili, že jejich vozidla budou bezpečná před stále sofistikovanějšími technickými útoky.

Zdroj: https://insideevs.com/news/724328/hyundai-kia-ioniq-5-gameboy/

Foto: https://pixabay.com/cs/photos/nintendo-hern%C3%AD-chlapeck%C3%A1-rodina-6932787/