Macintosh SE Steva Jobse z roku 1987 se draží za více než půl milionu korun

Fanoušci Applu jsou sice nadšeni nejnovějšími technologickými výdobytky, momentálně je k mání jeden vysoce unikátní historický kousek. Bonhams draží Macintosh SE, který vlastnil zesnulý génius Steve Jobs.

Po desetileté rezignaci spoluzakladatele společnosti Apple v roce 1985 založil Jobs společnost NeXT Computers. Její produkty byly primárně zaměřeny na pomoc na pracovištích a pro vysoké školy, ale její inovativní technologie se nakonec staly průkopníky v dalších oblastech, a to včetně vůbec prvního online systému dodávek potravin. Bez ohledu na to mohl Jobs v počáteční fázi NeXTu provozovat jakýkoli počítač, ale rozhodl se použít to, co znal nejlépe: univerzální počítač Macintosh SE.

Tento model pochází z konce roku 1987 a je dodáván s původní klávesnicí, myší a 20MB interním pevným diskem – naštěstí je však vybaven dalším pevným diskem pro případ, že byste potřebovali více megabajtů. Pevný disk tohoto konkrétního počítače je navíc plný poznámek s podrobnými informacemi o Jobsových týdenních úkolech, náborových plánech a rozvrhu cestování, mezi nimiž vyniká zmeškaná schůzka s Charlesem, princem z Walesu (nyní králem Karlem III.). Aukční síň má také důvod se domnívat, že jej v kanceláři používala i jeho dcera Lisa Brennan-Jobsová, protože systém InterMail je registrován na její jméno.

Jobs předal počítač Macintosh jeho současnému majiteli a prodejci, bývalému zaměstnanci společnosti NeXT. Nabídka Bonhams začíná na 200 000 USD(cca půl milionu korun) a bude uzavřena 25. října.

Zdroj: https://www.bonhams.com/auction/27617/lot/1094/a-macintosh-used-by-steve-jobs-at-next-inc-macintosh-se-computer-cupertino-ca-apple-computer-late-1987/
Foto: Bonhams