Jak postavit chytrou domácnost? Jde to levněji, než si myslíte

Abyste si vytvořili chytrý domov (tzv. smart home), nemusíte utratit celoživotní úspory. Vždy se najde nějaká sleva, levnější alternativa nebo lifehack, který vám při budování vašeho chytrého impéria ušetří peníze. Přichystali jsme pro vás několik tipů, které vám pomohou vybudovat chytrý domov levněji, než jste původně předpokládali.

Začněte hezky od základu

Budování chytré domácnosti je v podstatě jen další z projektů, jak ji zvelebit. A proto byste k tomu měli takto přistupovat – vžijte se do role projektového manažera a před nákupem jakéhokoli vybavení definujte cíl. Jinak nakonec utratíte peníze za věci, které se do vašeho domova ve skutečnosti nehodí nebo pro ně nebudete mít reálné využití. Což může v konečném důsledku způsobit, že v budoucnu budete muset chytrou domácnost „překopat“ a spoustu zařízení vyměňovat.

Jak tedy začít? Doporučujeme vám vytvořit si silný základ chytré domácnosti na základě vašich priorit. Pokud například rozhodně chcete chytrý zvonek, zaměřte se především na tento sortiment a důsledně se věnujte výběru řešení, který splňuje vaše požadavky. Vaše další nákupy pak mohou stavět na zařízeních, která již vlastníte a vyžadujete, aby méně důležité prvky byly kompatibilní se základními.

Připravte se na to, že hledání vhodných produktů vyžaduje určitý průzkum (a ten vám zkrátka zabere nějaký ten čas). Pomohou vám články s výběrem nejlepších zařízení, recenze, ale i názory uživatelů, kteří již danou věc vlastní a mají s ní zkušenosti.

Jednou z možností, jak začít levně budovat chytrou domácnost, jsou malé chytré reproduktory – hlasoví asistenti jako Echo Dot nebo Google Nest Mini. Právě ty jsou bezesporu základním kamenem každé chytré domácnosti a otevírají bránu do světa flexibility a pohodlného ovládání. Samozřejmě, pokud se chystáte na nákup chytré kamery nebo zvonku, možná nakonec místo chytrého reproduktoru zvolíte chytrý displej.

Jakmile si ujasníte, co budete potřebovat k vybudování základu své chytré domácnosti, pusťte se do nakupování. Ukážeme vám několik způsobů, jak si můžete pořídit zařízení pro chytrou domácnost za nejnižší (nebo alespoň akceptovatelné) ceny.

Nikdy nenakupujte za plnou cenu

Ceny chytrých zařízení neustále kolísají – někdy dokonce tak moc, až je to k nevíře. Například cena třetí generace Echo Dot se zhruba jednou za měsíc pohybuje mezi 20 a 50 USD – a to jen na Amazonu. Ostatní velcí prodejci jako Best Buy, Walmart a Target také pravidelně chytrá zařízení zlevňují. Díky těmto slevám a výprodejům můžete při budování chytré domácnosti značně ušetřit, stačí si jen počkat na správnou chvíli k nákupu.

Webové stránky jako Slickdeals a CamelCamelCamel mohou proces vyhledávání nejvýhodnějších nabídek automatizovat a ušetřit vám čas i nervy. Stačí si vytvořit účet, vybrat produkty, které chcete koupit ve slevě, a pak už jen čekat na e-mailové notifikace. Vzhledem k tomu, že zařízení pro chytrou domácnost jsou ve slevě poměrně často, byste neměli čekat příliš dlouho.

Platí to také pro české e-shopy. Mnozí tuzemští prodejci umožňují sledování cen a nabízí možnost zasílání upozornění v momentě, kdy produkt zlevní.

Pokud ovšem chcete ušetřit ještě více peněz, můžete zakoupit starší zařízení. Za neuvěřitelně nízkou cenu tak můžete získat Echo Show první generace nebo Google Home Hub, které používají stejný software jako novější chytré displeje. Dost možná seženete i zánovní, či dokonce zcela nepoužitá zařízení. Lidí, kteří se pustili do budování chytré domácnosti, ale nedotáhli svůj projekt do konce, je víc než dost. Na inzertních serverech se to výhodnými nabídkami jenom hemží.

Totéž platí pro chytré reproduktory, zvonky a dokonce i termostaty. Jen mějte na paměti, že starší chytré zvonky a termostaty nemusí mít některé funkce jako jejich novější sourozenci. Některá zařízení se zkrátka vyplatí kupovat nová.

Pokud vám nevadí nákup starších kousků ze zahraničí, vyzkoušejte Woot, Amazon a eBay. Tyto servery jsou skvělými místy pro nákup „starších“ chytrých zařízení.

Ovšem pozor. Starší v případě chytrých zařízení neznamená použitý. Nákupu použitých výrobků se naopak raději vyhněte – i továrně resetovaná zařízení chytré domácnosti mohou představovat bezpečnostní riziko. K narušení bezpečnosti mohou vést také repasované položky. U repasovaných výrobků pocházejících od výrobce by to neměl být problém, ovšem i zde samozřejmě panuje určité riziko.

Vždy se najde levnější značka

Společnosti Google a Philips Hue jsou lídry na trhu chytrých domácností a prodávají fantastické produkty. Jejich výrobky jsou však také poměrně drahé. V některých případech je lepší vsadit na cenově dostupnější značku.

Mnoho výrazně levnějších zařízení určených pro chytrou domácnost staví na stejném základu jako jejich dražší alternativy. Mohou jim chybět některé drobné zvonky a píšťalky, ale obvykle to nikdy není nic zásadního, většina funkcí je stejná. Samozřejmě záleží také na konkrétním produktu. Například cenový rozdíl mezi dvěma chytrými kamerami může být jen pár set korun, ale můžete ušetřit tisíce, pokud si koupíte chytré žárovky Wyze místo prémiových produktů, jako jsou LIFX nebo Philips Hue.

Když už mluvíme o americké společnosti Wyze, je to pravděpodobně jedna z nejoblíbenějších cenově dostupných značek zařízení pro chytré domácnosti. Kromě plnohodnotných chytrých žárovek společnost prodává také kamery, zástrčky a snímače pohybu za ceny, které jsou mnohem nižší než u konkurence.

Ekonomicky dobrou volbou mohou být také chytré displeje Lenovo, robotické vysavače Eufy, chytré vypínače Kasa a cenově dostupné chytré žárovky v luxusním stylu Bulbrite.

U některých věcí je však lepší zůstat u přední značky. Opět záleží na vašich cílech a požadavcích na funkcionality chytré domácnosti. Pokud chcete především robustní a designově vymazlený chytrý termostat, měli byste pravděpodobně zvolit Google Nest nebo ecobee. Pokud však hledáte jednodušší termostat, který můžete spárovat s telefonem nebo chytrým asistentem, postačí vám levný Honeywell s připojením Wi-Fi.

Udělejte ze svých hloupých zařízení chytrá

Pokud uvažujete o výměně hloupých zařízení za chytrá, možná byste s tím měli na chvíli počkat. Některá hloupá zařízení lze velmi snadno doplnit o chytré funkce, což vám může ušetřit spoustu peněz.

Například chytré zástrčky stojí jen asi 15 dolarů a mohou přidat hlasové ovládání k mnoha hloupým zařízením. Do chytré zástrčky je možné zapojit klimatizaci, ohřívač, lampu nebo kávovar či jiné spotřebiče! Nejlépe však funguje s elektronikou, která má pevné tlačítko zapnutí/vypnutí nebo vypínač. To vám umožní nechat zařízení zapnuté a následně ovládat chytrou zástrčku pomocí hlasových příkazů, rutin nebo funkce If This Then That (IFTTT).

Dálkový ovladač Logitech Harmony Remote je dalším příjemným (a cenově dostupným) způsobem, jak chytře ovládat hloupá zařízení. Připojíte ho k libovolnému zařízení, teré se ovládá dálkovým ovladačem, například k řetězovým světlům, televizorům, stereosystémům, herním konzolím, elektrickým krbům nebo robotickým vysavačům. Po spárování ovladače Harmony Remote se zařízením jej můžete ovládat hlasovými příkazy nebo prostřednictvím aplikace v telefonu.

Chytrá zařízení, kterým se raději vyhněte

Ne všechna chytrá zařízení stojí za vaše peníze. Na první pohled se mohou zdát zajímavá, ale málokdy přinášejí přidanou hodnotu. Ve skutečnosti vám dokonce mohou zkomplikovat život.

Vezměte si například chytré ledničky – vestavěný displej může být na první pohled cool, ale z hlediska životnosti nevydrží zdaleka tak dlouho jako standardní, „hloupá“ lednička. Navíc jakýkoli software, kamery nebo displeje, které má, budou časem vyžadovat údržbu, a výrobci (dokonce ani ti přední jako Samsung) neprojevili žádný zájem o to, aby své chytré chladničky aktualizovali.

Výsledkem je, že některé chytré chladničky již používají neohrabaný a zastaralý software. Chytrá lednička by také mohla za pár let ohrozit bezpečnost domácnosti, protože pak už bude zastaralá a snadno napadnutelná. Stejné problémy se samozřejmě mohou týkat jakéhokoli chytrého spotřebiče, ať už jde o toalety, trouby nebo nábytek. Nicméně je rozdíl pravidelně měnit menší prvky s pořizovací cenou ve stovkách až nižších tisících – a velké spotřebiče s cenovkami v desítkách tisíc.

Je také rozumné vyhnout se chytrým výrobkům určeným k řešení neexistujících problémů. Typickým příkladem jsou polštáře, láhve na vodu a velmi drahé hračky. Vzhledem k monofunkční povaze těchto výrobků obvykle nestojí za to, abyste za ně utráceli vaše těžce vydělané peníze. Zatvrzelý geek, který si potrpí na vše, co je alespoň trochu „smart“, by vám to samozřejmě vyvrátil.

Pamatujte na to, že s nákupem chytrých domácích zařízení je to podobné jako s nákupem nábytku. Vždy jsou k dispozici výprodeje, slevy, použité zboží a cenově dostupnější značky. Pokud však začnete s pevnými základy a vždy si před nákupem cokoli prozkoumáte, budete na dobré cestě k chytřejšímu životu za přijatelné peníze. Taková domácnost vám bude dělat radost, ne přidělávat starosti.