V dnešní době se téměř vše vyrábí i v „chytré“ verzi. Od rychlovarných konvic po tenisky – výrobcům není svaté vůbec nic a nezdráhají se překopat původní koncept, jen aby nabídli přidanou hodnotu v podobě komfortnějšího uživatelského zážitku. O tom, jestli to platí vždy a za všech okolností, by se samozřejmě dalo polemizovat. Co se týče chytrých polštářů, i když jsme z tohoto nápadu poněkud zmatení, musíme uznat, že některé vypadají velmi zajímavě. Pojďme se na ně spolu podívat podrobněji.
Chytré polštáře mají mnoho tvarů a velikostí
Na rozdíl od jiných výrobků, jako jsou topinkovače nebo zastřihovače chloupků v nose, se chytré polštáře dodávají v opravdu širokém spektru různých tvarů a velikostí. Některé chytré polštáře jsou přesně takové, jaké byste očekávali: vypadají zkrátka jako polštáře se zabudovanou elektronikou. Jiné mají podobu tenké elektronické vložky, která se vkládají do již existujícího polštáře. Některé jsou dokonce vybaveny zábavnými ovladači na noční stolek. A najdou se i velmi bizarně vypadající kousky, jejichž přítomnost věští pořádnou porci zábavy – anebo taky ne.
Bez ohledu na tvar však naprostá většina chytrých polštářů nabízí jen několik chytrých funkcí. Některé chytré polštáře mají především zabránit chrápání, jiné fungují jako sledovače spánku a několik chytrých polštářů, jako například ZEEQ, se snaží shromáždit všechny možné funkce chytrého polštáře do jediného balení. Dokonce vám přehraje hudbu.
Jak tedy chytré polštáře fungují? Jaké funkce lze od chytrého polštáře očekávat a stojí chytrý polštář opravdu těch pár tisíc korun?
Jsou osobním zvukovým řešením před spaním
Někteří lidé během usínání rádi poslouchají hudbu nebo tzv. bílý šum. Je třeba podotknout, že opravdu jen „někteří lidé“.
Chytré polštáře, jako jsou například Dreampad a ZEEQ, nabízejí zajímavé řešení pro „lehké spáče“ a obecně pro všechny lidi, kteří mají potíže s usínáním. Mají totiž zabudované bluetooth reproduktory, takže umožňují poslech hudby nebo bílého šumu, aniž by docházelo k rušení další osob, s níž sdílíte lože. Je to ovšem nejlepší způsob poslechu hudby? Samozřejmě, že ne. Ale pro některé lidi je to zkrátka lepší než spát v absolutním tichu (nebo se rozejít kvůli generátoru bílého šumu).
Vestavěné reproduktory chytrého polštáře můžete také použít k tichému nočnímu sledování televize, ale možná bude lepší, když si pořídíte sluchátka do uší. Nezapomeňte, že reproduktory chytrých polštářů jsou umístěny v hromadě pěny, což má dopad na kvalitu zvuku (v lepším případě je „jen“ trochu tlumený). Navíc musíte přitisknout ucho k polštáři, abyste něco slyšeli. Ale proti gustu…
Chytrý polštář je účinné zařízení proti chrápání (a třeba vám zachrání vztah)
Dobrá, chytré polštáře umí zajisti tichý poslech hudby. To může být za určitých okolností skvělé. Ale umí také umlčet to, co další osoba ve vaší posteli nerad slyší – vás. Respektive mohou zastavit vaše chrápání.
Ve většině případů (ne-li ve všech) je chrápání způsobeno ucpanými dýchacími cestami. Možná jen zvláštně ležíte nebo máte jen příliš mnoho tukové tkáně v krku. Ať tak či onak, když jsou vaše dýchací cesty zablokované, tkáň v krku a nose vibruje, což vytváří zvuk chrápání. Podobě jako ta hlučná gumová kuřata, jen s o poznání nižším tónem.
Chytré polštáře dokáží rozpoznat, že chrápete, a pomocí malého vibračního motorku (podobně jako vibrace mobilního telefonu) vás vyzvou k pohybu hlavy. Některé chytré polštáře, jako například Goodnite Anti-Snore Solution, mají dokonce zabudované airbagy, které zakloní hlavu, aniž by vás probudily. To už je docela sofistikovaný způsob, jak se zbavit chrápání, nemyslíte?
Chytré polštáře jsou nenápadné sledovače spánku
Chytrý polštář může zlepšit kvalitu vašeho (a partnerova) spánku tím, že eliminuje chrápání a personalizuje spánkové playlisty. Podobně jako chytré hodinky však může chytrý polštář také sledovat, zaznamenávat a hodnotit kvalitu vašeho spánku. Tyto funkce samozřejmě obvykle spolupracují s asistenty Google Assistant a Alexa.
I když to zní o něco pohodlněji, než nosit celou noc FitBit, výsledky nebývají zdaleka tak přesné. Chytré hodinky sledují váš spánek monitoringem srdečního tepu a fyzických pohybů. Chytré polštáře naproti tomu sledují spánek tak, že kontrolují změny v rozložení hmotnosti nebo poslouchají váš dech pomocí mikrofonu. Přesností se náramkům rovnat nemohou.
Jak již bylo řečeno, většina chytrých polštářů se dodává s robustními aplikacemi pro sledování spánku a mohou sloužit jako určitá alternativa k chytrým hodinkám pro případ, že v posteli neradi nosíte doplňky. Nebudou sice fungovat zdaleka tak dobře jako nositelná zařízení pro sledování spánku, ale i tak vám mohou prozradit, jak moc (ne)klidně spíte – a mohou odhadnout, kdy se dostáváte do různých fází spánku.
Jsou to chytré, měkké budíky, které můžete praštit
Vestavěné reproduktory a sledování spánku? Možná vám teď došlo, co ještě díky těmto funkcím chytré polštáře dokáží. Za předpokladu pravidelného používání mohou některé chytré polštáře určit pravidelný spánkový režim a rozhodnout, kdy je nejlepší čas na probuzení. Tuto funkci (tzn. chytré buzení) už nějakou dobu nabízí chytré hodinky, ale chytré polštáře mají jedinečnou možnost vysílat do uší uživatele zvuk, který dotyčného z postele dostane mnohem rychleji než vibrující náramkové hodinky (aniž by se vzbudila další osoba).
Stejně jako každý jiný budík lze i budík chytrého polštáře nastavit na různé úrovně hlasitosti. A některé chytré polštáře proti chrápání s vestavěnými motory nabízí možnost nastavení vibrací místo zvukového alarmu.
A protože jde o velmi měkký budík, bez obav do něj můžete ráno mlátit pěstí, aniž by se mu cokoliv stalo. Nezní to dobře?
Kolik chytré polštáře stojí?
Jaká je cena? Cenově se chytré polštáře pohybují v relaci tisíců, což může mnohé potenciální zájemce odradit. A upřímně, spousta modelů v praxi nefunguje, jak se od nich čeká. Zároveň je trochu nepříjemné, že většina chytrých polštářů jsou jen jakési vložky. Například polštáře Dreampad a Moona se zasunou do povlaku na polštář a přehrávají hudbu a sledují váš spánek. Nemůžete od nich očekávat nadstandardní komfort.
Na trhu jsou však také chytré polštáře, například ZEEQ a iSense, které lze označit za skutečné polštáře. Vyrábí se s chladicími vlákny, drahou paměťovou pěnou a přídavnou paměťovou pěnou pro nastavení tuhosti.
Měli byste si tedy koupit chytrý polštář? Pokud chcete analyzovat spánek, vyzkoušet technologii proti chrápání, mít u ucha reproduktor a budík, a to vše v jednom praktickém balení, pak byste možná investovat měli.
Přesto jen několik chytrých polštářů, jako například ZEEQ, iSense a Moona, které za těžce vydělané peníze stojí (a nabízí všechny tyto funkce). Jiné chytré polštáře, jako například Dreampad, jsou určeny speciálně pro hudbu a bílý šum.
Mějte na paměti, že pokud jste fixováni pouze na jednu z těchto funkcí, můžete chytrý polštář ignorovat a ušetřit. Chcete osobní zvuk před spaním? Vložte si do povlaku na polštář sluchátka. Chcete zastavit chrápání? Kupte si levný chránič zubů. Chcete sledovat svůj spánek? Pořiďte si výrazně levnější FitBit.