Hledáte pronájem bytu v Roudnici nad Labem? Moc dlouho nevybírejte – volných nemovitostí ubývá a činže jdou nahoru!

Hledáte pronájem bytu v Roudnici nad Labem? Moc dlouho nevybírejte – volných nemovitostí ubývá a činže jdou nahoru!

Poptáváte pronájem bytu v Roudnici nad Labem? Snažíte se najít pěkné bydlení za rozumné peníze a proto důkladně studujete veškerou realitní inzerci? A nevynechali jste přitom snad jediný internetový portál s nabídkou nemovitostí? Pak jste si zřejmě všimli, že to s činžovními byty v Roudnici není nijak slavné. Je jich zkrátka s ohledem na velikost města velice málo. Nabízí se proto otázka, zda nebude lepší hledání poněkud urychlit. Mohlo by totiž celkem snadno dojít k tomu, že se na vás vůbec nedostane, budete-li příliš dlouho vybírat. A nejen to. S rostoucím nedostatkem na trhu s pronájmy začínají stoupat také ceny. Čím později se „rozhoupete“, tím nákladnější bydlení vás asi čeká.

Nějak se vám to celé nezdá a máte spíše pocit, že se nic dramatického neděje? Vyvedeme vás z omylu! Realitní trh v České republice právě teď prochází zásadní proměnou. Proměnou, jejímž vedlejším efektem může být poměrně citelný růst hladiny nájmů. Nevěříte? Měli byste!

Pronájem bytu v Roudnici nad Labem se brzy prodraží

Roudnice nad Labem. Malebné město v severních Čechách s mnohasetletou historií, které je domovem více než dvanácti tisíc lidí. Rozhodli jste se, že si zde najdete pronájem? Potom byste si měli pospíšit! A to hned ze dvou dobrých důvodů. Prvním z nich je evidentní nedostatek činžovních bytů, kterým město trpí. Tento nedostatek vás v kombinaci s rostoucí poptávkou po pronájmech, která je už ostatně dobře patrná v podstatě napříč celou Českou republikou, může dostat do potíží. Zkrátka byste s výběrem neměli moc dlouho otálet, protože pouhých pár týdnů váhání může znamenat, že na vás nic nezbude. Druhým důvodem, kvůli němuž se vyplatí spěchat, jsou rychle stoupající činže. Kvapem zdražující nájmy jsou samozřejmě přímým důsledkem stále vyššího zájmu o nájemní bydlení. Navíc se zdá, že jde o trend, který bude mít delší trvání.

Ukázka z nabídky pronájmů v Roudnici nad Labem (06/2022)

Dispozice Velikost (m2) Detaily Adresa Činže (Kč)
2+kk 38 1.NP, zařízeno Neklanova 9 990
2+kk 56 cihla, 1.NP Hracholuská 12 320
2+kk 48 cihla, po rekonstrukci Havlíčkova 13 300
2+kk 70 cihla, “méně úsporné” Havlíčkova 13 500

Proměna trhu v „přímém přenosu“

Podle názoru celé řady analytiků a realitních odborníků jsme právě svědky zásadní proměny tuzemského realitního trhu. Několik let extrémně rostoucích cen rezidenčních nemovitostí nás totiž přivedlo do situace, kdy máme v podstatě nejdražší bydlení z celé EU. Pořízení vlastního domu nebo bytu bylo pro značnou část obyvatel České republiky mimořádně složité už před pandemií Covidu-19. Nákupní horečka poháněná do velké míry investory, která propukla v posledních dvou letech, pak cenovou nedostupnost rezidenčních nemovitostí ještě umocnila. A to výrazně. Domy a byty jsou jednoduše příliš drahé a stále více našich spoluobčanů proto nyní končí v pronájmu. Tito lidé zkrátka už nemají jinou volbu. A pro řadu z nich bude takové řešení zřejmě celoživotní perspektivou.

Vlastnické bydlení, které u nás po mnoho generací dominovalo, je pravděpodobně na ústupu. Platit po většinu života činži bude na rozdíl od minulosti normální.

Dražší hypotéky a 300 tisíc uprchlíků

Zástupy lidí pokoušejících se nalézt činžovní byt jsou stále delší a delší a vzhledem k nedostatku těchto bytů jde nahoru nájemné. Kromě extrémně drahých nemovitostí, na které řada z nás už nedosáhne, mají však na této nepříznivé situaci svůj díl viny ještě přinejmenším další dva faktory. Rekordně vysoké úročení hypoték a příliv válečných uprchlíků z Ukrajiny. Oba tyto faktory poptávku po nájemním bydlení a tím i růst činží přiživují.

  • Vyšší úroky u hypoték – prodražují měsíční splátky až o několik tisíc korun. To situaci komplikuje i lidem, kteří byli ochotni se na dlouhé roky zadlužit, aby si pořídili už beztak velice drahé bydlení. Mnohé z nich vysoký úrok zkrátka odradí. A někteří by úvěr za nových podmínek zřejmě ani nezvládali splácet
  • Váleční uprchlíci – kteří k nám v posledních měsících přišli z Ukrajiny, aby byli co nejdále od ruského válečného běsnění, situaci na trhu s pronájmy pochopitelně také ovlivňují. Potřebují zkrátka někde bydlet. Ti z nich, kteří si to mohou dovolit a kterým střechu nad hlavou nezajistil stát, rozšiřují řady zájemců o činžovní byty

Není čas otálet!

Pravděpodobnost, že bude v nejbližších letech činžovních bytů citelný nedostatek, je značná. Jak vysoko to vyžene hladinu nájmů, však zůstává otázkou. Dostupné analýzy zabývající se situací na našem realitním trhu nejčastěji počítají s tím, že jen do konce roku 2023 půjde průměrná činže nahoru přibližně o 30 %. To rozhodně není málo. Regionální rozdíly zde samozřejmě budou, ale i přesto to vypadá, že není na co čekat!

Potřebujete v Roudnici nad Labem sehnat bydlení? A chcete si alespoň na nějaký čas zajistit příznivější podmínky? Pak neváhejte a berte, co je zrovna k dispozici! Lepší to v dohledné době nebude!

Jak velký byt hledáte? A co činže? Jakou částku zvládnete každý měsíc platit?

(Ilustrační foto)