Boker představil autentickou reedici kapesního nože japonské armády z 2. světové války

Nagao Higonokami, který se poprvé objevil v roce 1894, je bezpochyby jedním z nejznámějších japonských kapesních nožů všech dob, ne-li vůbec nejznámějším. Přestože je na světě již téměř 130 let, doznala jeho konstrukce jen velmi málo změn. Nicméně právě během druhé světové války byla třecí složka mírně upravena tak, aby vyhovovala potřebám japonské císařské armády. Dnes jsou japonské vojenské nože Higonokami neuvěřitelně vzácné – což přimělo německou značku Boker Plus, aby přinesla vysoce autentickou verzi nože Higonokami z období 2. světové války. Vášniví sběratelé by proto měli být na pozoru – tento kousek by neměl v žádné kolekci chybět.

Staronový model s názvem Japanese Army Pen Knife Can Opener je vybaven rukojetí, která je prakticky totožná s původním modelem Higonokami a zachovává jeho konstrukci z ohýbané oceli a povrchovou úpravu v barvě olivové šedi. S rukojetí je spojena 1,97″ čepel typu drop point vyrobená z nerezové oceli 440C. Čepel třecího složky, která se nasazuje pomocí otvoru pro hřebík, má tloušťku 0,07″ a ostří s plochým výbrusem. Nůž Japanese Army Pen Knife Can Opener měří celkově 5,12″ a váží pouhých 1,06 oz.

Na opačném konci rukojeti je nůž vybaven klipem na šňůrku a integrovaným otvírákem na konzervy, který je vytvořen podle vzoru kapesního otvíráku na konzervy P-38 americké armády. Tento otvírák na konzervy je s rukojetí spojen dvojicí pevných nýtů a lze jej zajistit pomocí klipu na šňůrku. Vedle otvíráku na konzervy Japanese Army Pen Knife vydala společnost Boker Plus také variantu se třemi čepelemi, která používá stejnou rukojeť Higonokami, avšak získala rezervní čepel tanto, čepel hawkbill a pilku.

Boker Plus Japanese Army Pen Knife Can Opener je nyní k dispozici za cenu 27 USD, což je cca 677 Kč. Objednat si ho můžete na stránkách bokerusa.com.

Zdroj: https://www.bokerusa.com/japanese-army-pen-knife-can-opener-01hy001

Foto: Boker Plus