Ariel HIPERCAR: 1163 elektrokoní ho vystřelí na stovku za 2,1 vteřiny

Britská značka Ariel je renomovaným výrobcem superaut. Pravděpodobně si v souvislostí s ní okamžitě vybavíte dnes již ikonickou trubkovou „formuli“ Atom. V létě 2017 však představila špičkový koncept elektromobilu s názvem „HIPERCAR“, což je zkratka pro „High Performance Carbon Reduction“. Ačkoli bylo uvedení vozu na trh naplánováno už na rok 2020, přetrvávající globální pandemie plány společnosti Ariel zhatila. Po dlouhých odkladech však výrobce exkluzivních vozů konečně odhalil téměř sériový Ariel HIPERCAR.

HIPERCAR, jehož základem je lehká hliníková konstrukce podvozku s odnímatelnými hliníkovými předními a zadními pomocnými rámy, je nejmodernější elektromobilní hyperautomobil využívající lithium-iontovou baterii o kapacitě 62 kWh v 800voltovu elektrickou síť. Tu vyvinula společnost Cosworth.

Vůz je nabízen buď s dvojicí elektromotorů Equipmake APM o výkonu 290 koní, které pohánějí zadní kola, nebo se čtyřmotorovou verzí AWD s motorem v každém kole, která disponuje výkonem 1 163 koní a točivým momentem 1 327 N.m. Elektroauto je dodáváno s pohonem všech kol. Ariel nabízí také volitelný doplněk – 35kW turbínu Cosworth pro prodloužený dojezd. Společně s ní vůz dostane další centrální výfuk.

Toto špičkové elektrické pohonné ústrojí nakonec umožňuje tomuto plně elektrickému hyperautomobilu dosáhnout působivých výkonových parametrů v podobě času 0-97 km/h za 2,09 sekundy a zrychlení z 0 na 160 km/h za 4,4 sekundy. Vedle impozantních výkonnostních schopností je další významnou předností modelu HIPERCAR jeho mimořádně unikátní a dokonale elegantní karoserie.

Ariel HIPERCAR je vyroben výhradně z uhlíkových vláken a může se pochlubit výrazným aerodynamickým kitem s řadou křídel, splitterů, nasávacích otvorů a blatníků, které udržují vůz přišpendlený k asfaltu a zároveň vypadají jako něco přímo z budoucnosti.

Ariel zatím nezveřejnil kompletní specifikace, cenu ani dostupnost svého připravovaného vozu, nicméně se očekává, že další informace se objeví v průběhu následujících měsíců. Jisté je, že se auto na trhu objeví pod jiným názvem. Podle britského Autocaru by cena neměla přesáhnout cifru jeden milion liber (tj. cca 29 mil. Kč).

Zdroj: https://www.motor1.com/news/607767/ariel-hipercar-range-extended-ev-debut/

Foto: Ariel