Volkswagen slaví 40. výročí modelu Golf limitovanou edicí Mark 8 GTI

Stálice silnic Volkswagen Golf se vyrábí již téměř půl století a stal se z něj nesmírně oblíbený a inspirativní hatchback. V Evropě vstoupil na trh v roce 1974 a za velkou louži dorazil o téměř deset let později – v roce 1983. A protože v roce 2023 uplyne 40 let od uvedení modelu Golf na americký trh, rozhodl se VW tuto příležitost připomenout prostřednictvím limitované série vozů Volkswagen Golf GTI 40th Anniversary Edition vyrobených výhradně pro americký trh. Co od této limitky čekat?

Golf 40th Anniversary Edition se dostane do nabídky se šestistupňovou manuální převodovkou nebo sedmistupňovou automatickou převodovkou VW DSG. Hatchback vychází z aktuální osmé generace výbavy GTI S, ale získává řadu vylepšení pro zvýšení výkonu a několik vizuálních úprav. Tato limitovaná edice Mark 8 masivně těží z nejmodernějšího souboru technologií pro řidiče, který se může pochlubit řízením citlivým na rychlost, elektronickou kontrolou stability, elektronickou uzávěrkou diferenciálu a adaptivním systémem tlumení VW DCC – ten reaguje na senzory, jež monitorují tlumení kol přibližně 200krát za sekundu.

Stejně jako běžný Golf GTI, i tento hot hatch z výroční edice je poháněn přeplňovaným čtyřválcovým motorem VW EA888 o objemu 2,0 litru, který dosahuje výkonu 241 koní a točivého momentu 370 Nm.

Golf GTI 40th Anniversary Edition jde do prodeje ve čtyřech barevných variantách, a to včetně exkluzivních barevných provedení Tornado Red a Urano Gray. Tyto základní barevné varianty budou doplněny leskle černou střechou, odpovídajícími leskle černými kryty zrcátek a 19″ leskle černými vícepaprskovými koly z lehké slitiny s červenými pruhy (pro zajímavost – sadou kol, která byla vypůjčena z evropského modelu Golf GTI Clubsport 45).

Interiér tohoto sportovního vozu vhodného pro každodenní jízdu je rovněž vybaven voštinovými akcenty, látkovými sedadly Scalepaper Plaid, sportovním volantem s označením „40“ na pozici 6 hodin a hlavičkou řadicí páky inspirovanou golfovým míčkem (u modelu s manuální převodovkou). Vnější část vozu zdobí také další nápisy a grafika „40“. Tento limitovaný paket doplňují výkonné letní pneumatiky a osvětlené prvky mřížky chladiče.

Volkswagen Golf GTI 40th Anniversary Edition z roku 2023, jehož výroba je omezena na pouhých 1 500 kusů – a připomínáme, že všechny pouze pro americký trh – se objeví u prodejců letos v zimě. Veny začínají na 33 055 USD (cca 810 tis. Kč) za model s manuální převodovkou a 33 855 USD (cca 830 tis. Kč) za model s automatickou převodovkou.

Zdroj: https://www.vw.com/en/models/golf-gti.html#anniversary

Foto: Volkswagen