Seiko představilo nový Speedtimer. Je poctou ikonickému originálu z roku 1968

Šedesátá léta byla jedním z nejbouřlivějších a nejrozporuplnějších desetiletí ve světových dějinách, které se vyznačovalo hnutím za občanská práva, válkou ve Vietnamu a protiválečnými protesty, politickými atentáty a vznikající „generační propastí“. Dalo by se říct, že běžný člověk byl rád, že vůbec žil, natož aby se zajímal o hodinky. Nadšenci se však přeci jen našli a dychtivě hltali každou novinku, která tehdy přišla na trh.

Zatímco vesmírné závody byly v plném proudu a USA soupeřily se Sověty o to, kdo první pronikne do exosféry, v hodinářském průmyslu se značky jako Seiko a Zenith předháněly v tom, kdo představí vůbec první automatický chronograf – o výsledku se dodnes vedou debaty. Nicméně Seiko v roce 1969 debutovalo s hodinkami Caliber 6139 Seiko 5 SPORTS Speed-Timer, které si získaly své příznivce, a v roce 1973 si je dokonce zamiloval astronaut NASA William Pogue při své misi do vesmíru.

V loňském roce byl ikonický Speed-Timer oživen a od té doby se těší pozornosti nejen milovníků značky. Model debutoval spolu s novým strojkem Caliber 8R46, který je vybaven vertikální spojkou a sloupcovým kolem v bikomponentním uspořádání a komplikací data ve spodní části číselníku. Nové hodinky jsou kombinací modelů ’69 Speedtimer (funkce) a vůbec prvního chronografu Seiko, modelu 1964 Crown Chronograph (designově). Před pár dny japonský hodinářský gigant představil nový přírůstek do řady Prospex Speedtimer: SRQ043.

Hodinky s pouzdrem z nerezové oceli o průměru 42,5 mm nesou stejné atributy jako všechny ostatní mechanické chronografy Speedtimer, ale jsou jedinečné tím, že mají stejné barevné provedení jako původní Speedtimer. Sportovní modrý ciferník, který mění odstíny v závislosti na úhlu pohledu, má dvojici bílých totalizátorů, zatímco špičky vteřinové ručičky a subciferníku jsou v červené barvě. Tento kousek není „pouhou“ poctou, je také díky zvýšené viditelnosti velmi praktický.

Hodinky Seiko Prospex Speedtimer SRQ043 jsou k dispozici se dvěma variantami řemínku – s náramkem z nerezové oceli a s černým koženým řemínkem. K dostání budou online již letos v září za 3 200 USD (cca 76 tis. Kč).

Foto: SEIKO