Místa s největším výskytem žraloků

Žraloků existuje více než 470 druhů a Zemi obývají již 420 milionů let. Nejmenší žralok – žralok trpasličí – měří pouhých 17 centimetrů, zatímco žralok velrybí je se svými přibližně 12 metry největším druhem na světě. Kde se obávaní predátoři vyskytují? Známé rčení praví, že všude, kde je slaná (a někdy i sladká) voda. Na určitých místech je ovšem žraločí populace mnohem větší než jinde. Které oblasti patří k těm nejzamořenějším?

Žraloci žijí ve všech oceánech až do hloubky 2 000 metrů. Obvykle nežijí ve sladkých vodách, s výjimkou žraloka býčího a žraloka říčního.

Zuby a čelisti žraloků jsou smrtelně nebezpečné, ale smrtelné útoky na člověka mají na svědomí pouze velký bílý, oceánský bílý, tygří a býčí žralok.

Mezinárodní databáze informací o útocích žraloků ukazuje, že v letech 1580 až 2018 přišlo o život více než 660 lidí v důsledku zhruba 3 000 útoků žraloků. Jen tak pro zajímavost – ročně zemře na světě až 138 tisíc lidí v důsledku otravy hadím jedem. Přesto se žraloků bojíme více než hadů.

V roce 2017 téměř dvě třetiny obětí – 59 % – surfovaly nebo se věnovaly vodním sportům. Dalších 22 % tvořili plavci a návštěvníci pláží, 9 % šnorchlisté. Pouhá 2 % připadají na potápěče.

Nevyprovokované útoky žraloků podle regionů světa

Nejvíce útoků žraloků na světě se děje v USA a Austrálii. Od roku 1580 došlo v Austrálii k celkem 642 útoků žraloků a bylo zabito více než 155 lidí. Ve Spojených státech si 1441 útoků vyžádalo již více než 35 obětí.

Žraloci v USA

Florida a Kalifornie trpí zamořením žraloky více než kterýkoli jiný stát USA. V rámci téměř 1 000 útoků přišlo na obou územích o život více než 20 lidí.

Žraloci na Havajských ostrovech

Maui, Oahu a Kauai zaznamenaly největší počet úmrtí (10) ze všech Havajských ostrovů.

Žraloci v Africe

Na africkém kontinentu ze všech 345 útoků a 94 úmrtí připadá většina na Jihoafrickou republiku (255 útoků a 54 ztrát na životech). Maskarény mají statisticky největší podíl smrticích útoků – na 42 útoků připadá 19 úmrtí.

Výskyt žraloků v Jižní Americe

V Jižní Americe je na prvním místě, pokud jde o útoky žraloků (107) a ztráty na životech (22) od roku 1931, Brazílie. Nejvíce mrtvých si vyžádal region Pernambuco.

Žraloci v Evropě

Mírné evropské vody jsou před žraloky a jejich čelistmi poměrně dobře chráněny. Itálie se svými teplejšími moři zaznamenala 13 útoků a tři úmrtí, ale největší počet útoků (15) a úmrtí (12) má Řecko. Od roku 1847 přišlo na starém kontinentu kvůli žralokům o život celkem 27 lidí.

Žraloci v Austrálii

Austrálie je zemí se třemi různými stupni pravděpodobnosti výskytu žraloků – mírným (Severní teritorium, Tasmánie a Kokosové ostrovy), středním (Západní Austrálie, Jižní Austrálie a Viktorie) a vysokým (Queensland a Nový Jižní Wales). Vzhledem k tomu, že od roku 1580 došlo k celkem 642 útokům žraloků a více než 155 úmrtím, jsou Australané stále v pohotovosti.

Surfaři a vyznavači boardových sportů se na všech nevyprovokovaných útocích žraloků v roce 2018 podíleli 53 procenty; plavci představovali 30 procent.

Výskyt žraloků – interaktivní mapa

Mapu všech útoků žraloků, a tedy i místa s jejich největším výskytem, najdete na https://www.surfertoday.com/shark-map.