Jak se vyhnout útoku žraloka? Pravidla, která fungují!

Podle instituce California Department of Fish and Wildlife připadá v oblasti západního pobřeží Severní Ameriky v posledních dvou dekádách 1,8 útoků velkého bílého žraloka na člověka. Počet úmrtí v důsledku útoku obávaného predátora je v posledních dvou desetiletích v průměru přibližně jedno za pět let. Ze všech druhů žraloků žijících ve kalifornských vodách jsou kousnutí nebo setkání s jinými druhy než se žralokem bílým (např. se žralokem modrým a žralokem mako) velmi vzácná a obvykle souvisí s rybolovem. Jak se ale útoku žraloka vyhnout, respektive minimalizovat šanci na střet? Organizace Shark Stewards vypracovala následující doporučení.

Jak snížit pravděpodobnost útoku žraloka?

Vyhýbejte se oblastem s vysokou aktivitou tuleňů ve vodě nebo místům, kde se tuleni zdržují.

Nevstupujte do vody v oblastech, kde je evidována aktivita žraloků. Co se týče západního pobřeží USA, mezi známá „horká místa“ v jižní Kalifornii patří Point Conception, Seal Beach a Sunset Beach. Mezi horká místa v severní Kalifornii patří Humboldt (Bunkers), Salmon Creek, Dillon Beach, Ano Nuevo a Morro Bay ve střední Kalifornii.

Útoky žraloků můžete sledovat například na této stránce.

Dávejte pozor na znamení, která k vám vysílá sama příroda. Kroužící ptáci, podivné šplouchání vody, přítomnost mrtvé velryby, ale také hodující tuleni a delfíni mohou také naznačovat, že se žralok nachází velmi blízko. Rozhodně nevstupujte do vody!

Používejte „systém kamarádů“. Většina lidí, kteří přežili útok žraloka, přežila, protože jim byla poskytnuta okamžitá pomoc. Pokud se budete ve vodě pohybovat sami a paryba na vás zaútočí, je mnohem menší šance, že se dostanete na břeh.

Snažte se nevypadat jako potrava pro žraloky. Tmavá silueta může predátorovi připomínat chutnou kořist. Nejvyššímu riziku čelí plavci a potápěči. K dispozici jsou i vzorované neopreny a surfovací prkna a někteří si je vychvalují, nicméně žádná vědecká studie zatím efektivitu (tzn. nižší riziko útoku žraloka) neprokázala.

K mylnému útoku by mohlo přispět i nedostatek denního světla. Žraloci bílí mají neuvěřitelnou sadu smyslových nástrojů, ale používají i zrak. Mohou si proto v brzkých ranních hodinách či za soumraku (anebo když je zataženo) splést plavce nebo surfaře s tuleni nebo lachtany. K většině útoků tohoto druhu však přesto dochází za denního světla.

Riziko útoku žraloka bývá vyšší u ústí řek a v oblastech se zhoršenou viditelností vody. Žraloci bílí také často navštěvují oblasti s hlubokými kanály a propady nebo kaňony, jako jsou kaňony La Jolla a Monterey.

Ve vodě nekrvácejte. Pokud se pořežete, vylezte ven. Důkazy o tom, že by žraloky přitahovala menstruační krev nebo moč, jsou neprůkazné, ale předpokládá se, že bílé žraloky nepřitahují.

Pokud spatříte žraloka, upozorněte ostatní, zachovejte klid a pádlujte pryč, vyhněte se trhavým, šplouchavým pohybům a okamžitě upalujte z vody. Zároveň důsledně varujte ostatní.

Surfaři by měli žraloka sledovat, nasměrovat surfovací prkno směrem k němu a shluknout se.

Všímejte si znamení. Pláže jsou v případě výskytu velkého žraloka viditelně označeny. Některé oblasti, jako například Stinson Beach, mají dokonce stálé značení. Pacifica a Capitola se staly místy, kde se shlukují mladí žraloci bílí.

Na Twitteru a Instagramu informujte ostatní pomocí tagu #SharkWatch.

Jak se bránit v případě již probíhajícího útoku žraloka?

A co když vás žralok naprosto nečekaně překvapí, kdy budete zrovna ve vodě? Lidé, kteří útok žraloka přežili, popisují jako efektivní údery do nosu, očí nebo žaber. Takový postup, jak odehnat žraloka, může docela dobře zafungovat. Z vody se snažte dostat co nejrychleji, ale snažte se vyhnout křiku a prudkým pohybům.

Pokud si do vás monstrum kousne, ještě není nic ztraceno. Opakované útoky žraloků bílých jsou velmi vzácné a při okamžité stabilizaci a péči je šance na přežití vysoká.

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com