Sony přestává vyrábět zapisovatelné Blu-ray disky. Končí éra vypalování disků?

Pro domácí videografy a sběratele dat, kteří se drží optických disků pro archivaci, tohle budou zlé zprávy: Sony končí s výrobou zapisovatelných médií Blu-ray. Poslední továrna na světě, která vyrábí tyto masivní 100GB třívrstvé a 128GB čtyřvrstvé disky BDXL, se chystá zavřít své brány.

V nedávném rozhovoru pro server AV Watch společnost Sony potvrdila, že „postupně ukončí vývoj a výrobu“ zapisovatelných disků Blu-ray a dalších formátů optických disků v závodě v Tagajo v prefektuře Mijagi v Japonsku. To znamená, že 25GB BD-RE, 50GB BD-RE DL, 100GB BD-RE XL a 128GB BD-R XL brzy zmizí z regálů obchodů a už nebudou dostupné pro běžné spotřebitele. To samé platí i pro profesionální disky pro videoprodukci a optické archivy pro ukládání dat.

Sony zdůvodňuje svůj odchod z trhu tím, že trh s chladnými úložišti se nikdy nerozběhl tak, jak doufala, a obchod s paměťovými médii celkově už několik let prodělává. Společnost to řekla jasně: „Musíme přehodnotit naši obchodní strukturu, abychom zlepšili ziskovost.“

Ale není to jen samá špatná zpráva. Komerční disky Blu-ray, na kterých si kupujete filmy a hry, se budou i nadále vyrábět, takže zatím není třeba panikařit z konce fyzických médií.

Závod v Tagajo má trochu legendární status; je to jediné místo na světě, které dokázalo vyrábět tyto masivní 128GB čtyřvrstvé bestie BDXL. Tamní inženýři byli tak odhodlaní, že s vývojem nové technologie třívrstvých disků pokračovali i ​​bezprostředně po zemětřesení a tsunami v Tohoku v roce 2011.

V souvislosti s ukončením výroby disků Sony nabízí až 250 ze 670 zaměstnanců závodu dobrovolný předčasný odchod do důchodu. Konkrétní datum ukončení výroby zatím není známé, ale prodej disků pro spotřebitele bude „prozatím“ pokračovat, dokud se nevyčerpají zásoby u prodejců. B2B zákazníci budou také ještě nějakou dobu dostávat disky „na skladě“.

Pokud je pro vás vypalování 100GB disků Blu-ray stále důležitou součástí vaší strategie uchovávání dat, měli byste se raději začít zásobovat těmito prázdnými disky a mechanikami BDXL, dokud to ještě jde. Jakmile se zásoby sníží, ceny prudce vzrostou.

Je to konec jedné éry zálohování na disky. Společnost Sony poprvé uvedla na trh spotřebitelské zapisovatelné disky Blu-ray v roce 2003 a nabídla nám 25 GB prostoru na jeden disk – to byl obrovský skok oproti diskům DVD. Během následujících 15 let se jim podařilo na disky nacpat stále více dat, až dosáhli 50 GB, pak 100 GB a nakonec v roce 2018 128GB formátu BDXL.

Zda to povede k úplnému vymření zapisovatelných disků Blu-ray, se teprve uvidí. Jen čas ukáže, zda si jiní výrobci vezmou příklad ze Sony a také se stáhnou z trhu, nebo zda se najde dost nadšenců, kteří udrží tuto technologii naživu. Ať tak či onak, pro ty z nás, kteří si cení pohodlí a spolehlivosti optických disků, je to smutný den.

Zdroj: https://www.techspot.com/news/103709-sony-killing-off-recordable-blu-ray-bidding-farewell.html

Foto: pexels / cottonbro studio