Silná hesla jsou alfou a omegou bezpečnosti na internetu. Máte?

V dnešním digitalizovaném světě je online bezpečnost naprostou prioritou. Bankovnictví, emaily, sociální sítě – to vše vyžaduje hesla, která chrání naše citlivé informace. Ale zamysleli jste se někdy nad tím, jak silná jsou vaše hesla doopravdy?

Národní centrum pro kybernetickou bezpečnost (NCSC) ve Velké Británii sestavilo seznam 20 nejčastěji používaných hesel. Ať už jste Čech nebo Slovák, věřte, že i u nás patří tato hesla k těm nejoblíbenějším. A to je právě ten problém.

Proč jsou jednoduchá hesla nebezpečná?

Představte si bankovní trezor. K jeho otevření potřebujete komplexní kód, který zná jen hrstka lidí. Vaše hesla by měla fungovat stejně. Pokud používáte hesla jako „123456“ nebo „password“, je to jako byste svůj trezor zavírali na kód „0000“. Takové heslo hacker prolomí během okamžiku.

Co hackery láká?

Nejen jednoduchá hesla, ale také informace, které o sobě na internetu sdílíme. Jméno vašeho mazlíčka, datum narození nebo oblíbený sportovní tým – to všechno může hacker využít při snaze uhodnout vaše heslo. A pokud toto heslo používáte na více účtech, stačí aby se hacker dostal k jednomu z nich a rázem má přístup ke všem vašim online životům.

Jak vytvořit bezpečné heslo?

Naštěstí existuje jednoduchý recept na silné heslo: délka a náhodnost. NCSC doporučuje hesla tvořená třemi náhodně zvolenými slovy. Může to být třeba „ModráHrnekDeštník“ nebo „RybaKlíčKnihovna“. Taková hesla si sice nevymyslíte za pět minut, ale na druhou stranu si je ani nebudete muset pamatovat.

A co s hesly na více účtech?

Hesla byste nikdy neměli opakovat! Představte si, že máte svazek klíčů. Na každém klíči máte visačku s popisem, ke kterým dveřím patří. Pokud někdo ukradne celý svazek, dostane se díky popisům všude. Proto je dobré využít nástroje pro správu hesel, které si vaše unikátní hesla pro každou platformu pamatují za vás. Takové nástroje mají například prohlížeče Google Chrome a Safari.

Zabezpečení v online světě není žádná věda. Stačí pár jednoduchých kroků a můžete si ušetřit spoustu nepříjemností. Tak na co ještě čekáte? Změňte si svá hesla ještě dnes!

Zdroj: https://www.the-sun.com/tech/11871398/largest-ever-password-database-10-billion-leaked-warning/

Foto: pixabay / Schluesseldienst