Investiční alkohol

Investování do alkoholu?

Když se řekne investování, většina lidí si představí portfolio složené z akcií, dluhopisů, komodit, měn nebo nemovitostí. Ale jako každý obor lidské cinnosti, je i investování daleko pestřejšía neomezuje se pouze na výše vyjmenované obory. Ty jsou samozřejmě nejdominantnější, bohužel však velmi často přináší “konzervativní” výnos.
Investoři tak hledají další možnosti, kam vložit své peníze, ideálně s vyšším výnosem, než u běžných investic.

Jedním z oborů, kam lze zaměřit svou pozornost, je investiční alkohol. Ten, může být okořeněním vašeho portfolia, nebo se z něj může stát vášeň na celý život.

Co je investiční alkohol

Za investiční alkohol se považuje především víno a destiláty, jako jsou whisky, rum, burbon, nebo koňak. Na tento seznam se začíná dostávat i gin, či jiné “trendové” alkoholy. U těch je ale nebezpečí, že po opadnutí trendu nebude mít vaše investice valnou cenu.

Také platí, že můžete koupit alkohol, který vám někdo nabídne jako investice, ale ve skutečnosti to s návratností nebude tak veselé. Ne každá lahev má předpoklady pro růst ceny a musíte velmi pečlivě získávat znalosti trhu a producentů. Čím masovější výroba, tím “obyčejnější” produkty, s průměrnou cenou.

Proč investovat do alkoholu

Základním kamenem každé investice je profit. A ten při vhodně zvolené strategii může být několika násobně vyšší, než třeba u dluhopisů. Samozřejmě, prodejci a výrobci budou ukazovat příklady zhodnocení ve stovkách procent, ale i když nedosáhnete takového výnosu, jsou výsledky takové, že vznikají seriózní investiční fondy, zabývající se alkoholem.
V každém případě je nákup luxusního destilátu, nebo kvalitního vína lepší, než nechat inflaci požírat vámi težce vydělané peníze.

A když to nevyjde, dá se investice aspoň vypít.

Jak investovat do alkoholu

Zdroj: vin-ex.com

Především dlouhodobě. Tento druh investice vyžaduje trpělivost, jako běžná doba, na kterou nakupujete se uvádí deste a více let. Dalším specifikem, je poměrně nízká likvidita. Čím unikátnější budete mít sbírku, tím větší bude mít cenu, ale prodat ji bude chvíli trvat.

Existuje několik způsobů, jak do alkoholu investovat.

Vlastní nákupy investičního alkoholu

Jestliže máte ke kvalitnímu pití vztah, můžete se na trhu orientovat sám, získávat informace o producentech, limitovaných kolekcích, cenách dosažených v aukcích a především, navazovat kontakty. Bez těch to od určité úrovně již nejde, protože podobně jako u luxusních automobilů se k těm top produktům, člověk z ulice prostě nedostane.

Nákup alkoholu pomocí prostředníka

Na trhu se pohybují lidé a firmy, které se tomuto oboru věnují již řadu let a v případě, že chcete dobře uložit své peníze a nepatříte například mezi znalce vína, můžete oslovit tyto specialisty. Takový prostředník má dobře zmapované produkty a výrobce, vytvořené vazby a může se dostat ke zboží, které je v době vydání již komplentě rozebrané. Samozřejmě, že si za takové služby nechá náležitě zaplatit, ale vy máte jistotu, že jste investovali dobře.

Investiční fondy

Specializované investiční fondy sledují vývoj ceny limitovaného alkoholu a do svého portfolia nakupují pouze lehve, které mají předpoklad růstu ceny a tím i výnosu. Nevýhodou je, že přijdete o požitek při nakupování exklusivních kousků, ale na druhou stranu, je pravděpodobnost, že koupíte něco co nemá cenu prakticky nulová.

Do jakého alkoholu investovat

Historicky největší trh s investičním alkoholem je víno a whisky.

Tyto dva obory se liší především v náročnosti skladování. Oproti whisky je víno náročnější na skladování a ne všechny odrůdy jsou vhodné. Investiční víno vyžaduje speciální péči a prostory na uskladnění. Oproti tomu destiláty na dlouhodobé skladování nejsou tak náročné a můžete je

Investiční víno


Zdroj:thegentlemansjournal.com

Je víno dobrá investice?

Jako každá investice, i nákup vína sebou nese určitá rizika. Musíte se orientovat v oboru, nebo využít služeb prostředníků. Nezanedbatelná je i počáteční investice, kvalitní vína něco stojí a důležitá je technologie skladování.

Když však zvolíte dobře a investujete do lahve s potencionálem, není trh s archivním vínem tak náchylný na výkyvy a nálady trhu. Dá se říci, že se mu vyhýbají cykly, které můžete znát z akciového trhu. Jsou tituly, které mohou růst i 20% ročně po dobu dvaceti let.

Dalším specifická věc je doba investice. Ta se pohybuje od deseti let výše. Dáse říci, že tento obor není pro netrpělivé investory.

Jak by mělo vypadat vaše portfolio?

Hodně se v tomto směru zmiňuje diverzifikace. Samozřejmě, že vše je o preferencích a můžete se rozkročit do šířky, nebo se zaměřit na vertikálu. Například komplexní sbírka jedné odrůdy může být pro potencionálního kupce zajímavější, než směs různých vín z celého světa.

V tomto směru neexistuje žádné doporučení a existují sbírky čítající tisíce lahví, nebo sbírky o desítkách kusů, které mají větší cenu, než celý vinný sklep.

Největší sbírky vína na světě


Zdroj: Hotel de Paris Monte Carlo

Milestii Mici – 2 000 000 lahví

Největší sbírka na světě je zapsána v Guinessově knize rekordů a nachází se v Moldavsku ve vinařství Milestii Mici. Chodby sklepa ve kterém je sbírka uskladněna mají délku větší jak 50 kilometrů a návštěvníci se po něm pohybují ve vozítkách.

Hotel de Paris Monte Carlo

Tento prostor inspirovaný velkolepými sklepy v Bordeaux byl postaven v roce 1874 pro slavný Hôtel de Paris v Monte Carlu. Po dokončení dosáhla celková plocha sklepa více než 16 000 čtverečních stop. Hosté mohou ochutnat z výběru v místních restauracích oceněných hvězdičkou Michelin nebo v soukromých kulinářských zážitcích ve sklepích.

Bern’s Steakhouse – 750 000 lahví

Bern’s Steakhouse, byl otevřen v roce 1956 a má věrné fanoušky pro svou opěvovanou kolekci vín. Restaurace Tampa je zaměřena na Francii a Kalifornii a ve sklepě najdete rarity, jako je Château Gruaud Larose z roku 1845.

The Graycliff – 725 000 lahví

Tento přepychový hotel v Nassau na Bahamách se nachází v historickém sídle z 18. století a sídlí v něm první pětihvězdičková restaurace v Karibiku, jejíž ocenění umocňuje pouze jeho kolosální kolekce vín. Obsahuje více než 5 000 vinařství z 20 zemí. Mezi rarity patří Château Lafite z roku 1865 a Rüdesheimer Apostelwein z roku 1727.

Marqués de Riscal’s “Cathedral” – 153 000 lahví

 

Mezi luxusním hotelem, lázněmi a michelinskými restauracemi je dostatek důvodů k návštěvě města vína Marqués de Riscal, jednoho z nejstarších a největších vinařství ve španělské oblasti Rioja. Vinařství bylo založeno v roce 1858 a skládá se ze tří budov, včetně původního sklepa Bodega 1860. Hosté si mohou prohlédnout jeho „katedrálu“, soukromou sbírku lahví z každého ročníku od první sklizně vinařství v roce 1862 – jen ukázku z jeho úplného inventáře.

Jak vyhledat a nakoupit vína s potencionálem?

To, zda má víno potencionál ovlivňuje řada faktorů. Některé jsou zásadní a měli by jste se podle nich vždy řídit. jiné faktory silně ovlivňuje trh a trendy.
Mezi nejdůležitější faktory při výběru vína patři:

  • kvalita ročníku
  • reputace vinařství
  • odrůda
  • životnost vína
  • vzácnost vína
  • kvalita a ocenění

Kde najít a nakoupit:

  • ve vinařství
  • u prodejců
  • od znalců
  • na aukci

Pokud si chcete být jistí, že jste nakoupili správné a kvalitní víno, sežeňte si co nejvíce dostupných informací, navštěvujte degustace, výstavy, sledujte ocenění a internetová stránky, které se vínu věnují.

Co znamená kvalita ročníku?


Zdroj: robertparker.com

Ročník je rok, ve kterém se v určité oblasti sklízí hrozny a vyrábí víno. Kvalita sklizně se rok od roku liší, přičemž na hrozny má největší vliv počasí. Dobře informovaný investor by si měl být vědom ročníků, které přinášejí nejlepší produkci uvažovaného vína.

Ne všechny vína od jendoho producenta budou stejné kvality, některé ročníky jsou lepší a více ceněné.

Reputace a známost vinařství

Pověst výrobce vína má velký vliv na potenciál vína ke zhodnocení. Mnoho z nejvíce investovatelných vín pochází od předních výrobců, například Domaine de la Romanée-Conti (DRC), Pétrus, Château Mouton Rothschild a Château Lafite Rothschild, stejně jako z regionů, jako je Burgundsko a Bordeaux.

Stárnutí a životnost vína

Potenciál zrání je pro kvalitní víno kritický, protože některá vína zrají lépe než jiná. Mezi faktory, které mohou ovlivnit potenciál dobrého stárnutí, patří druh hroznů a hladina kyselin a tříslovin.

Životnost se u jednotlivých vín liší. Investiční vína mají tendenci zrát kolem 10 let po lahvování, ale některá vína mohou zrát po delší dobu, přičemž se neustále zvyšuje hodnota a kvalita. Jiné budou pitelné pouze kratší dobu po úplném vyzrání.

Vzácnost vína vs poptávka


Zdroj: liv-ex.com

Nedostatek vína zvyšuje hodnotu ročníků, do kterých investujete. Příkladem může být  Domaine de la Romanée-Conti. Tato vinice je známá pro některé z nejvyhledávanějších Burgundů na světě, ale kvůli své malé velikosti produkuje pouze asi 450 kusů ročně. Pokud

však seřadíte výrobce podle ceny za lahev, je DRC na předním místě.

Cenová historie vína demonstruje trend hodnoty, přičemž investovatelná vína vykazují stálý vývoj směrem nahoru. Na internetu je k dispozici mnoho zdrojů údajů o trhu a cenách a každý začínající investor by si měl tato data intenzivně prostudovat.

Například Liv-ex.com je platforma, sledující vývoj cen vína v čase a pro invoestora může být velkým pomocníkem.

10 nejnakupovanějších značek vína v roce 2022 podle Liv-ex.com

  • Chateau Lafite Rothschild, Pauillac
  • Louis Roederer, Cristal
  • Chateu Mouton Rothschild, Pauillac
  • Petrus, Pomerol
  • Chateu Latour, Pauillac
  • Chateu Margaux, Margaux
  • Screamnig Eagle, Oakville Cabernet Sauvignon
  • Domalne de la Romanee-Conti, Romanee-Conti Grand Cru
  • Chateu Haut-Brion, Pessac-Leognan
  • Sassicaia

Kde zakoupit investiční víno

Víno se prodává na primárním i sekundárním trhu. Na primárním trhu se víno obvykle pohybuje od výrobce ke spotřebiteli prostřednictvím velkoobchodních distributorů, kteří víno prodávají maloobchodníkům.

Sekundární trh je to místo, kde většina sběratelů a investorů nakupuje víno. Na tomto trhu sběratelé a investoři prodávají víno prostřednictvím aukčních domů, burz a zprostředkovatelů vína.

Aukční domy

Jako nejspolehlivější a nejdůvěryhodnější zdroj kvalitního vína na sekundárním trhu nabízejí aukční domy široký výběr výrobců a ročníků. Špičkové aukční domy si udržují prestižní pověst a prodávají vína jen té nejvyšší kvality.

Aukce mohou probíhat živě v aukčních domech a dražitelé se mohou aukce zúčastnit osobně nebo dražit online či telefonicky. Mezi nejlepší aukční domy patří Sotheby’s, Christie’s, Acker Merrall & Condit a Zachys.

Online aukce

Některé vysoce renomované domy se specializují na online aukce, které jsou stále populárnější.

Díky snadné dostupnosti internetu, se do aukcí zapojuje stále více nakupujících a postupně pak tento druh prodeje každým rokem roste.

Nejznámější online aukce jsou:

  • Brentwood Auctions
  • Crurated
  • Heritage Auctions
  • Winebid
  • Zachys
  • Spectrum Wine

Investiční whisky

Když se budete rozhodovat o tom, do jakého alkoholu investovat a nejste právě milovníci vína, bude jasnou volbou některý z destilátů. A největším trhem mezi destiláty je trh s whisky.

Stejně jako u vína, je u whisky primární trh, na kterém se prodávají lahve určené pro konzumaci a pokud to myslíte s investováním vážně, určitě se vám nevyplatí investice do žádné značky z masové produkce.

Podívejme se na to, proč se vyplatí investovat a co musíte vědět než začnete.

Proč investovat do whisky

Dlouhodobá stabilita a historický vývoj

Data za posledních několik dekád ukazují, že produkce whisky (průmysl) není náchylná k výkyvům a projevuje nadprůmernou stabilitu a potencionál růstu po dlouhou dobu. Je pravděpodobné, že tento trend bude pokračovat.

Za období 2012 až 2022 sledované indexy – Apex 1000 index, Rare Whiskey Icon 100 index a Rare Whisky Vintage 50 index, rostly o 300 až 400%.

Růst trhu

V posledních letech se trh s whisky stále zvětšuje a to jak ten spotřební, tak i jeho investiční část. Whisky je populární i zákazníků po celém světě, není rozdíl mezi Asií, Evropou nebo severní Amerikou. Avšak, především investoři z Asie jsou v poslední době více nakloněni alternativném investicím v podobě nákupu investiční whisky.

V roce 2021 byla velikost trhu 80 miliard dolarů a předpokládá se, že do roku 2025 poroste na 110 miliard dolarů.

Návratnost investice

Pokud se začnete o investice do whisky vážně zajímat, tak většina zdrojů uvádí zhodnocení ve výši 10 procent ročně. Což samozřejmě záleží na tom, o jakou whiksy jde.

Existuje řada vzácných lahví, které se zhodnocují podstatně více.

Cena 2016 The Macallan 18-Year-Old Single Malt Scotch Whisky vzrostla z 463 dolarů na 1 209 dolarů v roce 2021. To je nárůst o 161% za pět let.

Český investiční fond Wine Managment v roce 2020 zakoupil lahev z palírny Macallan za 1,73 milionu korun. O rok později byla cena této lahve 3,75 milionu korun.

Dostupnost investování

Máme velké štěstí, že žijeme v době internetové. Existují dostupné online platformy, jenž sledují vývoj cen vzácných lahví a limitovaných sérií, jako je například theswex.com a umožňují získávat informace z pohodlí domova. Stejně tak online aukce jsou jednoduše přístupné po celém světě.

Jak investovat do whisky

Do whisky můžete investovat několika způsoby:

  • nákup jednotlivých lahví
  • nákup celých sudů zrající whisky
  • investování do podílu ve fondu, zaměřeného na whisky

Nákup jednotlivých lahví whisky

To je nejjednodušší cesta, jak do whisky investovat. Nakoupíte vyhlédnutou lahev a uskladníte ji do doby, než ji se ziskem prodáte.

Než se však touto cestou vydáte, musíte být schopni:

  • najít a identifikovat whisky, která má potenciál růstu
  • rozlišit jednotlivé druhy whisky a zda jsou vhodné pro investování
  • identifikovat cenu, za kterou je ještě výhodné nakoupit
  • správně alkohol skladovat, aby se neznehodnotil
  • uvedomit si, že investování je dlouhodobá záležitost
  • rozeznat napodobeni a padělky

Přestože se to může zdát náročné, tak je to jen o sbírání informací a hledání příležitostí.

Nákup sudů zrající whisky


Někteří z producentů whisky umožňují nákup celých sudů, ve kterých whisky následně dozrává. Tento způsob investice do destilátu je určen především pro zkušené investory, protože kupujete produkt, u kterého nevíte, jak nakonec dopadne. V podstatě si kupujete příslib toho, že až proces zrání skončí  dojde k produkci lahví, půjde o natolik kvalitní whisky, že vám prodej přinese kýžený zisk.

Na rozdíl od jednotlivých lahví, jsou zde ještě další náklady, které mohou určovat nákladnost investice:

  • materiál sudů – evropský dub je dražší, než americký
  • uskladnění – v ceně za sud většinou bývá zahrnuta i cena za skladování u výrobce
  • lahvování – po dozrání je třeba whisky stočit do lahví, což se také odráží v ceně za sud

Pravděpodobný výnos je však odpovídající vynaloženým investicím a například u čtyřleté whisky je to i 50% na jednom sudu. Samozřejmě, že konečná cena závisí na kvalitě whisky, sudu a producenta, takže investování do celých sudů je opravdu jen pro zkušené investory.

Investiční fondy

Toto je asi nejméně pracný a rizikový způsob investice do whisky. Vezmete své peníze a svěříte je prověřenému a kvalitnímu znalci, který je již investuje za vás.

Je však třeba rozlišovat fondy, které investují do akcií producentů alkoholu a fondy, které investují přímo do whisky. V prvním případě jde o klasický akciový fond, v případě druhém, se fondy specializují na nákupy vzácné whisky u který je pravděpodobnost, že poroste na ceně.

Příkladem takových fondů může být Platinum Whisky Investment Fund, nebo Single Malt fund.

Zajímavý je především druhý zmíněný, protože na rozdíl od Platinum, který je určen zkušeným investorům a není veřejný, Single Malt umožňuje registraci komukoliv a minimální investice je již od 1 245 dolarů, takže je dostupný i pro drobné investory.

Co musíte vědět, než začnete

Vše co bylo až dosud napsáno zní úplně skvěle. Je to vlastě velmi jednoduché – stačí koupit dostatek lahví kvalitního vína a pak už jen čekat, až stoupnou na ceně.

Tak jednoduché to ale není. Investujete vlastní peníze, takže i zde je na místě opatrnost a dodržování několik základních pravidel:

  • investujte jen to co můžete
  • nakupujte na dlouhodobé držení
  • držte se prověřených značek
  • nakupujte od prověřených prodejců
  • vzdělávejte se v oboru

Napodobeniny vzácných lahví


Zdroj: rarewhisky101.com

Všude, kde se vyskytuje větší množství peněz, se dříve či později objeví někdo, kdo vás bude chtít podvést. Pokud narazíte na lákavě výhodnou nabídku od neznámého prodejce, je nutné zpozornět, protože se může jednat o padělek.

Na obrázku je jedna z nejčastěji padělaných whisky Macallan Gran Reserva. Byla produkována jen pod tímto názvem a jakékoliv jiné varianty jsou fake.

Při nákupu lahve s cenou v řádech stotisíců korun se již jistě vyplatí, nechat si pravost posoudit, nebo vyžadovat od prodejce ověření pravosti.

Jaké whisky jsou whodné pro investici


Zdroj: whiskyauctioneer.com

V investičním alkoholu a to především ve whisky se etablovalo několik producentů, jejichž destiláty jsou považovány za jistotu při investici. Na obrázku je padesátiletá whisky Bowmore, která byla vydražena za 1 150 000 Kč.

Jakmile se začnete věnovat investicím do whisky, narazíte na producenta jménem Macallan. Tomuto výrobci prémiové whisky se podařilo vytvořit z jejich destilátu natolik žádaný produkt, že se pravidelně umísťuje v top žebříčcích nejdražších prodaných lahví. Série Red Collection je natolik unikátní, že se lahve prodávají v milionech korun.

Značky, kterým by jste měli věnovat pozornost jsou:

  • Brora
  • The Dalmore
  • The Balvenie
  • Port Ellen
  • The Yamazaki
  • Killyloch
  • The Macallan
  • Convalmore
  • Karuizawa
  • Mortlach
  • The Hakushu
  • Glenugie

Speciálně japonské whisky jsou v poslední době stále více oblíbené a stoupají na ceně.

Investiční rum

Tak jak se zvyšuje poptávka po alternativních investicích a ceny investičních vín a whisky stále rostou, stoupá obliba investování do jiných destilátů. Dá se tedy říci, že rum je v podstatě stejnou komoditou, jako víno a whisky, i když zatím nedosahuje jejich cen.

Zorientovat se v nabídce rumů není zrovna jednoduché, vyrábí se totiž po celém světě z různých surovin. Navíc druhů rumů je několik, takže můžete koupit lahev, jejíž cena jen tak neporoste.

Stejně jako u whisky je několik vlastností, které určují cenu rumu:

  • země původu
  • výrobce
  • stáří
  • unikátnost

Je tu ale několik rozdílů – whisky je whisky a nijak zásadně se od sebe neliší (relativně). Rumů je však více druhů od bílého, přes tmavý až po zlatý. Také se velmi často přidávají přísady, jako koření, takže chuťove se mohou rumy značně lišit. Ostatně český “rum” je toho krásným příkladem.

Poměrně častou praxí je nechat dozrát rum v sudu po jiném alkoholu, třeba po whisky, nebo ginu, aby dostal unikátní chuť.

Z tohoto důvodu je investování do rumu hodně individuální a sběratelská záležitost, než když kupujete jiný alkohol. Někdo se specializuje na určitou zemi, nebo na oblast.

Producenti rumů které jsou vhodné pro investici:

  • Ron del Barrilito
  • Diplomatico
  • Bumbu original rum
  • Ten to one
  • The Real McCoy
  • Rhum J.M.
  • El Dorado
  • Don Papa

Samozřejmě, že to neznamená, že půjdete do supermarketu, koupíte si lahev Diplomatica a zbohatnete. Tyto značky vydávají takzvané limitky, které mají potenciál pro růst ceny.

Jako nejdražší rum bývá zmiňován J. Wray and Nephew, který se prodává za cenu nad 50 tisíc dolarů.

Český investiční alkohol

Zdroj: lihovarek.cz

Přestože jsme se o českém alkoholu ještě nezmínili a ani se nijak neobjevuje v žebříčcích nejdražšího investičního alkoholu, neznamená to, že neexistuje.

Asi nejznámějším producentem alkoholu, který se dá označit jako investiční, je Žufánek. Ten každý rok produkuje limitovanou unikátní edici, která je vždy něčím unikátní. Ta je vždy velmi rychle vyprodána a jejich cena následně vzrůstá v desítkách procent. Některé z ročníků se prodávají i za deset tisíc korun.

Závěr

Investování do alkoholu je sice označováno jako alternativní investice, přesto se řídí stejnými pravidly, jako klasické investování. Vyžaduje znalosti, čas a přináší kromě profitu i rizika. Na druhou stranu má blízko i ke klasickému sběratelství, kdy můžete investovat podle vašich osobních preferencí.

Hodně štěstí při výběru kvalitního alkoholu.

Zdroje obrázků ueden v článku + Pixabay.com