Další výpadek jako CrowdStrike může způsobit kolaps bezhotovostní společnosti

Plně digitální systémy představují hrozbu pro globální ekonomiku. To je varování, které zaznívá od organizací podporujících hotovostní platby po sérii rozsáhlých výpadků IT, které postihly miliony systémů po celém světě. Tyto incidenty ukazují, jak křehká je naše závislost na digitálních platebních systémech a zdůrazňují potřebu zachovat hotovost jako životně důležitou součást ekonomiky.

Jediná zpackaná bezpečnostní aktualizace počítače může ochromit celé odvětví. To se stalo v minulých dnech, kdy chyba v softwaru CrowdStrike narušila provoz milionů systémů Windows. Jen několik měsíců předtím podobné problémy postihly počítače s Linuxem. Tyto výpadky vedly k významným poruchám v různých oblastech, s největším dopadem na firmy spoléhající se na digitální a bezhotovostní platební systémy.

Organizace Payment Choice Alliance (PCA) varuje před nebezpečím slepého spoléhání se na digitální platby. Podle PCA by incident CrowdStrike měl sloužit jako varování před zásadními změnami ve způsobu správy peněz a plateb v moderní společnosti. Tato britská organizace, která se zasazuje o možnost volby platebního styku, upozorňuje, že i když se používání hotovosti v posledních letech snižuje, stále ji používá 97% dospělých ve Velké Británii.

Prezident PCA Ron Delnevo zdůrazňuje, že výpadky IT jsou nevyhnutelné. Pokud ale nebudou existovat alternativy ke kartám a digitálním aplikacím, hrozí kolaps celé ekonomiky. Podle bankovní organizace UK Finance se i přes rostoucí popularitu digitálních plateb počet uživatelů hotovosti stále zvyšuje. V roce 2023 klesl počet pravidelných uživatelů hotovosti z 23,1 milionu na 21,6 milionu, ale stále představuje významnou část populace.

Hotovost hraje v moderní společnosti i nadále důležitou roli. Většina podniků ji stále přijímá a pro mnoho lidí je to stále preferovaný způsob platby. Odborová organizace GMB, která zastupuje více než 560 000 pracovníků ve Spojeném království, zdůrazňuje, že hotovost je nezbytná pro fungování společnosti. „Když hotovost ze systému vyřadíte, lidé se nemají o co opřít, což má dopad na to, jak vykonávají základní každodenní činnosti,“ uvádí organizace.

Kromě praktických aspektů má hotovost i další důležité funkce. Podle ředitele kampaně PCA Martina Quinna je hotovost nezbytná pro ty, kteří hledají soukromí a anonymitu. Díky hotovosti nemůže žádná velká technologická společnost ani digitální platforma shromažďovat a prodávat osobní údaje. Banky, společnosti vydávající kreditní karty ani online prodejci nemají právo znát každý detail života jednotlivce. Kromě toho hotovost zůstává pro mnoho lidí nejjednodušší a nejpohodlnější platební metodou.

Výpadky IT jako CrowdStrike ukazují, jak křehká je naše závislost na digitálních platebních systémech. Je nezbytné, abychom si uchovali hotovost jako životně důležitou součást ekonomiky a zajistili tak, aby i v případě technologických poruch měli lidé možnost provádět platby a žít svůj život bez závislosti na digitálních platformách.

Závěr: Plně digitální společnost je iluze. Výpadky IT jsou nevyhnutelné a jejich dopad na ekonomiku může být zničující. Hotovost je nezbytná pro zajištění stability a odolnosti ekonomiky a pro ochranu soukromí a anonymity jednotlivců. Je čas přehodnotit náš postoj k hotovosti a zajistit, aby i v budoucnu hrála důležitou roli v našem platebním systému.

zdroj: https://www.techspot.com/news/103922-another-crowdstrike-like-outage-could-collapse-cashless-societies.html

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com