NATO financuje projekt na přesměrování internetu přes satelity v případě přerušení podmořských kabelů

V dnešní propojené době je internet životně důležitý pro komunikaci, obchod a vládní funkce. Ale co když by se podmořské kabely, které přenášejí většinu internetového provozu, staly cílem útoku nebo přírodní katastrofy?

To je hrozba, které si NATO je vědomo, a proto financuje projekt, který by mohl udržet internet v chodu i v případě přerušení kabelů. Projekt s názvem „Resilient Internet for the North Atlantic“ (Odolný internet pro severní Atlantik) zkoumá způsoby, jak přesměrovat internetový provoz na satelity v případě výpadku kabelů.

Proč je to důležité?

Podmořské kabely jsou kriticky důležité pro globální infrastrukturu. Přesouvají obrovské množství dat, včetně internetového provozu, e-mailů a finančních transakcí. Jsou také nezbytné pro komunikaci mezi vládami a armádami.

Vzhledem k rostoucímu geopolitickému napětí existuje reálná hrozba, že by tyto kabely mohly být cílem útoku. V roce 2022 například došlo k explozi plynovodu Nord Stream 2, která poškodila podmořský kabel spojující Rusko s Německem. A v roce 2023 jemenští povstalci Houthi poškodili podmořské kabely v Rudém moři, což způsobilo rozsáhlý výpadek internetu v regionu.

Kromě úmyslných útoků mohou být podmořské kabely poškozeny i přírodními katastrofami, jako jsou zemětřesení a hurikány. V roce 2011 například zemětřesení a tsunami v Japonsku poškodily řadu podmořských kabelů, což způsobilo rozsáhlé narušení internetového provozu v zemi.

Jak projekt funguje?

Projekt „Resilient Internet for the North Atlantic“ zkoumá několik různých způsobů, jak přesměrovat internetový provoz na satelity. Jednou z možností je použití technologie nazývané „multi-orbit routing“, která umožňuje distribuovat data na více satelitů. To by pomohlo zmírnit dopad jakéhokoli jednotlivého selhání satelitu.

Další možností je použití technologie nazývané „hybridní routing“, která kombinuje satelitní a pozemní sítě. To by mohlo být použito k přesměrování provozu z postižených oblastí do oblastí, které jsou stále připojeny k internetu.

Výzkumníci také pracují na vývoji nových technologií, které by mohly zlepšit výkonnost satelitních internetových systémů. To zahrnuje vývoj satelitů s vyšší propustností a nižší latencí.

Kdo je zapojen?

Projekt „Resilient Internet for the North Atlantic“ je financován programem NATO Věda pro mír a bezpečnost. Do projektu se zapojila řada výzkumných institucí a soukromých společností, včetně americké firmy Viasat Inc., vesmírné technologické společnosti Sierra Space Corp. a islandské společnosti Syndis zabývající se kybernetickou bezpečností.

Kdy bude projekt dokončen?

Výzkumníci pracují na vývoji prototypů technologií, které by mohly být použity k přesměrování internetového provozu na satelity. Očekává se, že testování prototypů bude trvat dva roky. Po dokončení testování bude nutné vyřešit řadu regulačních otázek, než bude systém připraven k nasazení.

Co to znamená pro budoucnost internetu?

Projekt „Resilient Internet for the North Atlantic“ je důležitým krokem k zajištění odolnosti internetu vůči výpadkům. V případě úspěchu by projekt mohl pomoci udržet internet v chodu i v případě přerušení podmořských kabelů. To by mohlo mít významný dopad na globální ekonomiku a bezpečnost.

Kromě projektu NATO existuje řada dalších iniciativ zaměřených na zlepšení odolnosti podmořských kabelů. Evropská komise například nedávno varovala, že podmořské kabely potřebují zlepšit svou bezpečnost a odolnost ve světle rostoucího globálního napětí.

Je zřejmé, že rostoucí znepokojení nad bezpečností podmořských kabelů vede k hledání nových řešení pro zajištění spolehlivosti internetu. Projekt NATO a další podobné iniciativy ukazují, že je kladen důraz na vývoj technologií, které mohou udržet internet v chodu i tváří v tvář budoucím výzvám. Ať už jde o úmyslné útoky, přírodní katastrofy nebo technologické problémy, tyto snahy o odolnější internet jsou zásadní pro udržení globálního propojení a prosperity.

Zdroj: https://www.techspot.com/news/103739-nato-funds-project-reroute-internet-satellites-if-undersea.html

Foto: https://pixabay.com/cs/illustrations/ai-generovan%C3%A9-satelit-prostor-8777813/