Vzhledem k tomu, že velké technologické společnosti stále horečně prosazují vývoj a financování umělé inteligence, mnoho uživatelů se začíná obávat výsledků a nebezpečí nejnovějších pokroků v oblasti umělé inteligence. Jeden člověk je však více než přesvědčen o schopnosti AI přivést lidstvo na další evoluční úroveň.
Raymond Kurzweil je známý počítačový vědec, autor a nadšenec do umělé inteligence. V průběhu let propagoval radikální koncepty, jako je transhumanismus a technologická singularita, kdy lidstvo a vyspělá technologie splynou a vytvoří vyvinutý hybridní druh. Kurzweilovy nejnovější předpovědi týkající se umělé inteligence a budoucnosti technologií v podstatě zdvojnásobují dvacet let staré předpovědi.
V nedávném rozhovoru pro deník Guardian Kurzweil představil svou nejnovější knihu „Singularita je blíž“, která je pokračováním jeho bestselleru z roku 2005 „Singularita je blízko“: Když lidé překonají biologii.“ Kurzweil předpověděl, že umělá inteligence dosáhne inteligence na úrovni člověka do roku 2029, přičemž ke splynutí počítačů a lidí (singularitě) dojde v roce 2045. Nyní, když se umělá inteligence stala nejdiskutovanějším tématem, věří, že jeho předpovědi stále platí.
Kurzweil věří, že za pět let bude mít strojové učení stejné schopnosti jako nejkvalifikovanější lidé téměř ve všech oblastech. Několik „špičkových lidí“ schopných psát scénáře na úrovni Oscara nebo koncipovat nové hluboké filozofické poznatky bude stále schopno umělou inteligenci překonat, ale vše se změní, až umělá obecná inteligence (AGI) konečně překoná člověka ve všem.
Posunutí velkých jazykových modelů (LLM) na další úroveň jednoduše vyžaduje větší výpočetní výkon. Kurzweil poznamenal, že dnešní výpočetní paradigma je „v podstatě dokonalé“ a časem bude jen lepší a lepší. Autor se nedomnívá, že kvantová výpočetní technika obrátí svět vzhůru nohama. Podle něj existuje příliš mnoho způsobů, jak pokračovat ve zdokonalování moderních čipů, například 3D a vertikálně poskládané konstrukce.
Kurzweil předpovídá, že inženýři zabývající se strojovým učením nakonec vyřeší problémy způsobené halucinacemi, podivnými obrazy generovanými umělou inteligencí a dalšími anomáliemi umělé inteligence pomocí pokročilejších algoritmů vyškolených na větším množství dat. Singularita se stále děje a nastane, jakmile lidé začnou spojovat své mozky s cloudem. K pokroku v oblasti rozhraní mozek-počítač (BCI) dochází již nyní. Tato BCI, která se nakonec budou skládat z nanobotů „neinvazivně“ vstupujících do mozku skrze kapiláry, umožní lidem disponovat kombinací přirozené a kybernetické inteligence.
Kurzweilova imaginativní povaha autora knih a nadšeného transhumanisty je zřejmá. Věda stále neobjevila účinný způsob, jak dodávat léky přímo do mozku, protože lidská fyziologie nefunguje tak, jak si futurista myslí. Přesto si je stále jistý, že díky nanobotům budou lidé během příštích dvaceti let „milionkrát“ inteligentnější.
Kurzweil připouští, že umělá inteligence radikálně změní společnost a vytvoří globální automatizovanou ekonomiku. Lidé přijdou o práci, ale zároveň se přizpůsobí novým pracovním rolím a příležitostem, které pokročilé technologie přinášejí. Bolest zmírní i univerzální základní příjem. Očekává, že první hmatatelné transformační plány se objeví v roce 2030. Nevyhnutelná singularita umožní lidem žít věčně nebo prodlouží naše životní vyhlídky na neurčito. Technologie by dokonce mohla vzkřísit mrtvé prostřednictvím avatarů s umělou inteligencí a virtuální reality.
Kurzweil říká, že lidé své obavy týkající se umělé inteligence směřují špatně.
„Nebudeme to my versus AI: AI jde do nás samotných,“ řekl. „Umožní nám vytvářet nové věci, které dříve nebyly proveditelné. Bude to docela fantastická budoucnost.“
Zdroj: https://www.techspot.com/news/103740-transhumanist-author-predicts-artificial-super-intelligence-immortality-singularity.html
Foto: https://pixabay.com/cs/illustrations/ai-generovan%C3%A9-%C5%BEena-robot-humanoid-8627457/