Umělá inteligence od Apple: Proč si Evropané na chytrou Siri ještě počkají?

Apple na své nedávné vývojářské konferenci ukázal světu, co chystá do budoucna: chytřejší Siri, pokročilé funkce pro práci s textem a obrázky v systémech a mnoho dalšího. Nadšení fanoušků však brzy ochladilo oznámení, že se tyto novinky dočkají v Evropě zpoždění. Důvod? Evropské regulace.

Hlavním problémem je Zákon o digitálních trzích (DMA), který má za cíl zamezit monopolním praktikám velkých technologických firem. Apple vnímá některé jeho požadavky, týkající se otevřenosti a interoperability jeho systémů s produkty třetích stran, jako ohrožení bezpečnosti uživatelských dat.

Implementace umělé inteligence v Apple zařízeních je totiž úzce propojena s jejich operačními systémy a aplikacemi, a firma ji záměrně izoluje od vnějších vlivů. To má zaručit ochranu soukromí uživatelů, ale zároveň to brání snazšímu propojení s produkty jiných firem.

Apple se sice brání a argumentuje, že splnění požadavků DMA by ohrozilo bezpečnost dat, zároveň ale s Evropskou komisí hledá kompromisní řešení. Do konce roku se ho ale s největší pravděpodobností najít nepodaří.

Následkem je, že chystané operační systémy iOS 18, iPadOS 18 a macOS 15 Sequoia se v Evropě dočkají bez trojice funkcí:

Zrcadlení iPhone (iPhone Mirroring) – Tato funkce umožňuje zobrazit a ovládat iPhone z obrazovky počítače a jednoduše sdílet soubory mezi oběma zařízeními.

Vylepšení sdílení obrazu (SharePlay) – Díky těmto vylepšením budete moci na dálku ovládat iPhone jiného uživatele (samozřejmě s jeho svolením) a sdílet s ním tak například sledování filmů nebo hraní her.

Apple Intelligence – Pod tímto názvem se skrývá celá sada funkcí poháněných umělou inteligencí. Textové editory a e-mailové aplikace by tak měly nabízet pokročilé funkce pro práci s textem, jako je automatické upravování stylistiky nebo generování textu v požadovaném stylu. V aplikaci Zprávy by se pak daly vytvářet vlastní obrázky a emoji (tzv. “Genmoji”) a Siri by se měla dočkat značného zlepšení v chápání složitějších a kontextových dotazů.

Evropští uživatelé si tak na tyto chytré funkce od Applu budou muset ještě nějakou dobu počkat. Jak se celá situace vyvine a zda se najde kompromisní řešení, které uspokojí jak Apple, tak i regulátory, ukáže až čas.

Je důležité podotknout, že toto zpoždění se týká pouze Evropy. Uživatelé v jiných částech světa by se výše uvedených funkcí měli dočkat s vydáním operačních systémů iOS 18, iPadOS 18 a macOS 15 Sequoia na podzim tohoto roku.

Zdroj: https://www.euractiv.com/section/digital/news/eu-competition-commissioner-says-apples-decision-to-pull-ai-from-eu-shows-anticompetitive-behavior/

Foto: https://pixabay.com/cs/photos/jablko-macbook-logo-apple-logo-2385198/

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com