R.I.P. ICQ: Legendární komunikátor je minulostí

Pamatujete si ten zvuk? „O-ou“, ten charakteristický tón, který oznamoval zprávu od kamaráda na ICQ? Pro celou generaci dnešních třicátníků to byl zvuk neoddělitelně spjatý s odpolední rutinou po příchodu ze školy. Zapnout počítač, otevřít si Lidé.cz nebo Xchat, spustit ICQ s kytičkou v logu a hned vědět, co se děje u kamarádů. ICQ, zkratka pro „I Seek You“ (Hledám tě), bylo fenoménem, legendou mezi chatovacími aplikacemi, která psala historii komunikace na přelomu tisíciletí.

Bohužel, i legendy musí jednoho dne umřít. A i když se ICQ snažilo s duchem doby držet krok a přidávalo funkce jako posílání animací, minihry, skiny, statusy a volání, na konkurenci v podobě Facebook Messengeru, WhatsAppu, Signalu a Telegramu to nestačilo. Počet uživatelů klesal a sláva vybledala.

V roce 2010 ICQ koupila ruská společnost Mai.Ru Group, provozující sociální síť VKontakte, za 187,5 milionu dolarů, což byla jen zlomek ceny, za kterou ho o 12 let dříve pořídil AOL. Snahy oživit ICQ bohužel neuspěly a 26. června 2024 byl definitivně vypnut. Na domovské stránce svítí jen strohé oznámení o pozastavení služby a odkaz na jiné komunikátory VK.

Ale i když se zdá, že příběh ICQ je u konce, naděje umírá poslední. Na oficiálním účtu ICQ na platformě X se totiž před časem objevilo video s legendární hláškou „I’ll be back“ (Vrátím se). Možná se tedy ICQ ještě vrátí, i když to v tuto chvíli vypadá spíše jako zbožné přání fanoušků.

Ať už se ICQ vrátí nebo ne, jedno je jisté: navždy se zapsalo do paměti milionů lidí jako symbol online komunikace na přelomu tisíciletí. A ten zvuk „o-ou“ nám už navždy bude připomínat bezstarostné dny strávené chatováním s kamarády na počítači.

ICQ: 1996 – 2024

  • Zrozeno v Izraeli v roce 1996
  • Rychle se šířilo po celém světě a získalo si miliony uživatelů
  • Nabízelo kromě komunikace i další funkce, jako animace, minihry, skiny a volání
  • V roce 2010 ho koupila ruská společnost Mai.Ru Group
  • Definitivně vypnuto 26. června 2024
  • Možná se ještě vrátí…

Zdroj: Autorský text

Foto: https://geekculture.co/wp-content/uploads/2024/05/icq-rip.jpg