Microsoft musel pozastavit funkci Recall v Copilotu Plus. Důvod? Obavy o bezpečnost!

Společnost Microsoft se ocitá v kolotoči ohledně funkce Recall, která měla být revoluční součástí chystaných notebooků Copilot Plus. Tato funkce s umělou inteligencí, která by zaznamenávala veškerou vaši aktivitu na obrazovce, čelí od samého začátku vlně kritiky ohledně ohrožení soukromí a bezpečnosti. Nyní Microsoft po tlaku ze strany expertů a znepokojivých zjištěních interního testování pozastavil vydání funkce Recall.

Původní vize společnosti Microsoft byla lákavá: Recall sliboval, že usnadní vyhledávání a procházení historie aktivit na vašem počítači, a to s pomocí chytrých funkcí s umělou inteligencí. Místo složitého prohledávání souborů a složek by Recall umožnil uživatelům jednoduše procházet časovou osu a okamžitě najít to, co hledají.

Nadšení však brzy vystřídala obava. Odborníci na soukromí a kybernetickou bezpečnost varovali, že Recall ve svém původním provedení představuje „katastrofu“ pro ochranu osobních údajů. Bezpečnostní rizika zahrnovala možnost zneužití funkce k sledování aktivity uživatelů, krádeži dat a narušení soukromí.

V reakci na tyto obavy Microsoft slíbil zavést tři klíčové bezpečnostní aktualizace:

  1. Volba: Recall by byl volitelný a nebyl by zapnutý ve výchozím nastavení.
  2. Šifrování: Databáze Recall by byla šifrována pro ochranu uložených informací.
  3. Ověřování: Přístup k funkci Recall by vyžadoval ověření pomocí funkce Windows Hello.

I přes tato vylepšení však pochybnosti přetrvávaly. Interní testy Microsoftu dle všeho odhalily další problémy se zabezpečením funkce Recall, což vedlo k nynějšímu pozastavení.

Toto zpoždění zdůrazňuje rostoucí tlak na technologické společnosti, aby zodpovědně přistupovaly k vývoji a implementaci technologií s umělou inteligencí. Bezpečnost a ochrana osobních údajů musí být prioritou a nelze je obětovat pro snahu o inovace.

Pozastavení funkce Recall představuje pro Microsoft krok zpět, ale zároveň dává společnosti šanci udělat to správně. Incident zdůrazňuje důležitost důkladného testování, transparentnosti a zohlednění obav ohledně soukromí a bezpečnosti již od počátku vývoje. Teprve čas ukáže, zda se Microsoftu podaří Recall vylepšit a získat důvěru uživatelů, ale jedno je jisté: tato epizoda slouží jako důležitá připomínka potenciálních rizik technologií s umělou inteligencí a nutnosti jejich zodpovědného používání.

Situace s funkcí Recall slouží jako varovný signál pro všechny technologické společnosti. Je nezbytné, aby se při vývoji a implementaci technologií s umělou inteligencí kladl důraz na bezpečnost a ochranu soukromí. Uživatelé musí mít možnost kontrolovat svá data a mít jistotu, že jejich soukromí bude respektováno. Incident s Microsoftem ukazuje, že i ty největší a nejinovativnější firmy se mohou dopustit chyb, pokud nebudou brát vážně bezpečnostní a etické aspekty technologií s umělou inteligencí.

Pozastavení funkce Recall je pro Microsoft správným krokem. Společnost má nyní jedinečnou šanci poučit se ze svých chyb a navrhnout Recall tak, aby respektoval soukromí uživatelů a zároveň jim přinesl skutečnou hodnotu. Celý tento příběh by měl sloužit jako výstraha pro všechny technologické firmy, aby si uvědomily zodpovědnost, která s vývojem technologií s umělou inteligencí přichází.

Zdroj: https://www.theverge.com/2024/6/13/24178144/microsoft-windows-ai-recall-feature-delay?seznam_q=0&no_commerce=1&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Foto: pixabay / efes