OpenAI otevírá dveře do nové éry umělé inteligence: Zavádí pětistupňový systém pro pochopení vývoje AGI

Svět umělé inteligence se v posledních letech vyvíjí neuvěřitelnou rychlostí a zdá se, že s každým dnem přichází nová vzrušující inovace. Jedním z lídrů v tomto závodě je OpenAI, nevýdělečná výzkumná laboratoř, která si klade za cíl zajistit, aby umělá inteligence prospívala celému lidstvu. A teď OpenAI udělala další krok vpřed ve svém úsilí o transparentnost a zodpovědnost tím, že zavedla nový pětistupňový systém pro sledování pokroku na cestě k umělé obecné inteligenci (AGI).

Tento klasifikační systém, nazývaný „Úrovně AGI“, rozděluje vývoj umělé inteligence do pěti jasně definovaných fází, z nichž každá představuje značný skok vpřed v možnostech umělé inteligence. Podle OpenAI se společnost v současné době nachází na první úrovni, která zahrnuje systémy, které dokáží komunikovat s lidmi v konverzačním jazyce. To je působivý výkon sám o sobě, ale je to jen začátek toho, co OpenAI plánuje.

Druhá úroveň, nazývaná „Reasoners“, představuje systémy, které dokáží řešit základní úkoly stejně dobře jako člověk s doktorským titulem. To by znamenalo obrovský posun v tom, jak používáme počítače, protože by nám umožnilo automatizovat mnoho úkolů, které v současné době vyžadují lidský zásah.

Třetí úroveň, „Agents“, zvedá laťku ještě výše a zahrnuje systémy, které mohou pracovat po několik dní jménem uživatele. To by mohlo vést k vývoji autonomních asistentů, kteří by nám mohli pomoci s čímkoli od řízení auta až po správu našich financí.

Čtvrtá úroveň, „Innovators“, je opravdu ambiciózní a zahrnuje systémy, které dokáží přicházet s novými inovacemi. To by znamenalo, že umělá inteligence by byla schopna nezávislého kreativního myšlení, což by mohlo vést k průlomům ve vědě, technologii a dalších oblastech.

A konečně, pátá a nejvyšší úroveň, „Organisations“, zahrnuje systémy, které jsou schopny řídit a řídit celé společnosti. To je vize umělé inteligence, která je daleko v budoucnosti, ale je to vize, která ukazuje potenciální sílu této technologie.

Nový klasifikační systém OpenAI je užitečným krokem k pochopení složitého a neustále se vyvíjejícího světa umělé inteligence. Poskytuje nám rámec pro hodnocení pokroku a pomáhá nám lépe porozumět potenciálním přínosům a rizikům AGI. Je důležité poznamenat, že se jedná pouze o jeden z mnoha možných způsobů, jak klasifikovat AGI, a že neexistuje žádný obecně přijímaný standard. Nicméně Úrovně AGI OpenAI představují cenný příspěvek do diskuse a pravděpodobně se stanou vlivným bodem odkazu pro výzkumníky a vývojáře umělé inteligence v nadcházejících letech.

Kromě zavedení Úrovní AGI OpenAI také předvedla ukázku svého nejnovějšího výzkumného projektu, modelu GPT-4. Podle zprávy obeznámené osoby tento model vykazuje některé nové dovednosti, které naznačují pokroky směrem k uvažování podobnému lidskému. Ačkoli OpenAI odmítla poskytnout více podrobností o této demonstraci, je to další známka toho, že společnost je na špici výzkumu umělé inteligence.

Celkově je zavedení Úrovní AGI a ukázka GPT-4 důležitým krokem vpřed pro OpenAI i pro širší oblast umělé inteligence. Tyto vývojky ukazují závazek OpenAI k transparentnosti a zodpovědnosti a pomáhají nám lépe porozumět potenciálu AGI. I když je cesta k plně funkční AGI stále před námi, práce OpenAI nám dává důvod k optimismu ohledně budoucnosti umě

Zdroj: https://finance.yahoo.com/news/openai-develops-system-track-progress-194820951.html

Foto: pixabay / Alexandra_Koch

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com