Hra Fursan al-Aqsa: The Knights of the Al-Aqsa Mosque byla odstraněna z britského obchodu Steam po intervenci britské Counter-Terrorism Internet Referral Unit (CTIRU). Tento krok následoval po obavách, že hra obsahuje extremistický obsah, konkrétně odkazující na útok Hamasu na Izrael z 7. října 2023. Zatímco ve Velké Británii byla hra zakázána, v dalších regionech, včetně Spojených států, zůstává nadále dostupná.
Hra, která byla poprvé vydána v roce 2022, nedávno získala pozornost díky aktualizaci nazvané „Operation al-Aqsa Flood Update“. Tento update přidal mise inspirované událostmi z října 2023. Autor hry, Nidal Nijm, tvrdí, že hra penalizuje hráče za útoky na neozbrojené osoby, ale kritici ji viní z propagace násilí vůči izraelským silám. Sporné zobrazení vojenských střetů a tematické zaměření vyvolaly ostrou kritiku.
Valve oficiálně potvrdilo, že hra byla v Británii stažena kvůli žádosti CTIRU. Tato protiteroristická jednotka, která je součástí londýnské Metropolitní policie, od roku 2010 spolupracuje s digitálními platformami na odstraňování extremistického obsahu. Přestože CTIRU konkrétně nekomentovala obsah hry, její mandát zahrnuje sledování materiálů nahlášených veřejností a následné zásahy na internetu.
Tento zákaz není pro Fursan al-Aqsa první překážkou. Hra byla dříve zakázána například v Německu a Austrálii, kde vývojář nedokázal získat potřebná věková hodnocení. Nijm britský zákaz označil za politicky motivovaný a tvrdí, že mainstreamové hry, jako například série Call of Duty, zobrazují podobné motivy, ale bez negativních následků.
Valve k záležitosti zatím neposkytlo žádné další vyjádření. Spor kolem hry zůstává příkladem širších debat o regulaci herního obsahu, svobodě projevu a odpovědnosti digitálních platforem.