Kdo vynalezl videohry?

Videohry, jak je známe dnes, jsou produktem desetiletí inovací a vynalézavosti. Není možné s jistotou říci, kdo je jediným vynálezcem, jelikož se jedná o evoluční proces s mnoha přispěvateli. Můžeme ale vyzdvihnout několik průkopníků, kteří položili základy a pomohli rozvíjet toto fascinující médium.

Počátky: Strachey a Douglas

Cesta k videohrám začíná v poválečném období s inovativními mysliteli, kteří zkoumali potenciál raných počítačů. Jedním z nich byl Christopher Strachey, britský matematik s vášní pro programování. V roce 1951 vytvořil program pro hraní dámy na počítači Mark I na univerzitě v Manchesteru. Hra, zobrazovaná na obrazovce katodové trubice, umožňovala hráčům zadávat tahy pomocí dálnopisu a vynikala propracovanými funkcemi, včetně hodnocení tahů. Stracheyho dílo, zpětně nazvané „M.U.C. Draughts“, je považováno za jeden z prvních, ne-li vůbec první příklad videohry.

Ve stejnou dobu vyvinul A. S. Douglas hru tic-tac-toe pro počítač EDSAC na univerzitě v Cambridge. I tato hra využívala katodovou trubici a představovala jednoduchou, ale zábavnou formu interaktivního soupeření. Strachey a Douglas tak prokázali, že počítače nejsou jen nástroje pro výpočty, ale skýtají i ​​potenciál pro zábavu.

Další milníky: Tenis pro dva a Spacewar!

V roce 1958 trojice William Higinbotham, Robert V. Dvorak a David Potter z Brookhavenské národní laboratoře vytvořila hru „Tenis pro dva“. Tato demonstrační hra pro návštěvníky zobrazovala tenisový kurt na obrazovce osciloskopu a umožňovala simulovat hru pomocí ovladačů. I když „Tenis pro dva“ neznamenal trvalý průlom, představoval inovativní využití počítačové grafiky pro zábavní účely.

Rok 1962 byl svědkem zlomového momentu v podobě hry „Spacewar!“, kterou vytvořil tým z MIT: Steve Russell, Peter Samson, Dan Edwards a Martin Graetz. Tato hra uchvátila počítačovou komunitu dynamickým zobrazením vesmírného boje mezi dvěma loděmi. „Spacewar!“ s gravitací ovlivňující pohyb vesmírných lodí a grafickými efekty, jako jsou plameny trysek, obsahovala prvky, které se staly standardem ve videohrách. Její popularita vyústila v „Spacewar! olympiádu“ sponzorovanou časopisem Rolling Stone v roce 1972, čímž hra dosáhla kulturního ohlasu i v době, kdy osobní počítače nebyly běžné.

Magnavox Odyssey a komerční průlom

Komerční potenciál videoher se naplno projevil v roce 1972 s uvedením domácí herní konzole Magnavox Odyssey, kterou vyvinul Ralph Baer a jeho tým ve společnosti Sanders Associates. Odyssey přinesla interaktivní zábavu do obývacích pokojů a s hrou pong, elektronickou verzí ping-pongu, položila základy pro arkádový fenomén.

Dědictví průkopníků

Z těchto průkopnických snah se videohry rozvinuly v globální fenomén poháněný technologickým pokrokem a lidskou vášní pro hru. Vynalézavost raných programátorů, jako byli Strachey, Douglas a tvůrci „Spacewar!“, dala podnět k odvětví, které dodnes uchvacuje a baví miliony lidí po celém světě. I když neexistuje jeden jediný vynálezce videoher, tito průkopníci a mnozí další hráli klíčovou roli v rozvoji tohoto revolučního média a jeho trvalého dopadu na naši kulturu.

Zdroj: https://www.baesystems.com/en/feature/father-of-video-games, https://www.wonderopolis.org/wonder/who-invented-the-first-video-game, https://en.wikipedia.org/wiki/Early_history_of_video_games

Foto: pixabay / superanton

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com