4 kroky k levnějšímu cestování

Cestování není výsadou bohatých. Skvělou dovolenou si můžete užít docela snadno, a to i přesto, že jste nedostali vysoké prémie, nevyloupili banku a nevyhráli jackpot. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky kterým vám v peněžence zůstane spoustu peněz, aniž by váš čas strávený v zahraničí jakkoliv utrpěl na kvalitě.

Volba destinace

Dovolenou si užijete jen za předpokladu, že nepodceníte výběr destinace. Pokud máte pocit, že vám rozpočet neumožňuje cestování za exotikou, udělejte si finanční průzkum a přečtěte si zkušenosti lidí, kteří již dané místo navštívili. Zároveň hledejte aktuální informace – ceny se rok od roku mění a pět let staré údaje již nemusí být aktuální.

Levné letenky

Možností, jak efektivně ušetřit na letenkách, je mnoho. Nejlepší výchozí pozici mají časově (a ideální i destinačně) flexibilní jedinci. Je-li to ve vašich možnostech, létejte mimo hlavní sezónu, svátky a víkendy. Letenky hledejte na srovnávačích a nezapomeňte si otevřít „anonymní okno“ – provozovatelé srovnávacích severů často uměle navyšují cenu letenek, které byly daným uživatelem prohlíženy v minulosti.

Veřejná doprava

Jak cestovat, až dorazíte na místo? Pronájem auta a taxi jsou jistě pohodlnější, ale v každém případě dražší než veřejná doprava. Opět trochu zagooglujte a zjistěte si, jak se lze ve vybrané destinaci přepravovat. Vystoupíte-li ze své komfortní zóny, odměnou vám bude velká úspora a bližší kontakt s místní kulturou. Dalšími možnostmi jsou stopování a spolujízda.

Ubytování

Cestování vás bude stát tolik, jak drahé si ho uděláte. Spoustu peněz ušetříte za ubytování, dost možná ještě více, než za letenky. Skvělou volbou je například tzv. couchsurfing. Zaregistrujete-li se na couchsurfing.com, snadno najdete hostitele, který vám zdarma poskytne gauč a možná i celý pokoj zcela zdarma. K tomu vám uvaří a vezme vás na výlet. Anebo se registrujte na Airbnb – získáte přístup k cenově dostupnému ubytování různých kategorií.